K tradiční horské chatě v Krkonoších připojilo studio OK PLAN moderní přístavbu

Pátek, 25. Leden 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Horská chata v Horní Malé Úpě v Krkonoších prošla rozsáhlou rekonstrukcí podle návrhu humpoleckého studia OK PLAN ARCHITECTS. Aby penzion vyhověl standardům moderního rekreačního zařízení, připojili architekti k historické budově novou přístavbu, která v sobě ukrývá vinný sklípek i wellness zónu. Přidáním nové hmoty navíc došlo k bezprostřednímu propojení chaty se sousední sjezdovkou, čímž vznikl klasický après-ski bar.

Chata Hradečanka, OK PLAN ARCHITECTS © Robert Žákovič
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Luděk Rýzner
Ateliér OK PLAN ARCHITECTS
Spolupracovníci Jiří Vincenc, Ondřej Vápeník
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Horní Malá Úpa
Datum realizace 2018
Užitná plocha 930.00m2
Zastavěná plocha 526.00m2

Zásadní rekonstrukce historického horského penzionu v jedné z nejmalebnějších horských vesnic Krkonoš s úžasným výhledem na masív Sněžky nabídne milovníkům hor zajímavý dialog mezi horskou tradicí a současným architektonickým názorem. Zadáním byla adaptace objektu na moderní rekreační zařízení, které by v dnešní době mělo být spojeno s kvalitní gastronomií a relaxací ve wellness zóně přímo v komplexu zařízení. Zvolený koncept se snaží o citlivý přístup k lokalitě Národního parku a ctí historický výraz stávající chaty, která je doplněna transparentním hranolem v minimalistické formě. Přístavba je od rekonstruovaného objektu odtržena - tím vznikají dvě malá atria volně propojená s úbočím svahu, kde se nachází pata hlavní sjezdovky lyžařského areálu.

Interiér je navržen v souladu s konceptem kontrastu dvou hmot, tradiční a nové. V rekonstruovaném jsou použity tradiční materiály historických horských stavení (zejména dřevo, kámen, ruční omítky), včetně dominantních kachlových kamen. Do nového se propisuje strohé řešení podtrhující celkové vyznění domu. Prostory jsou provázány shodnými materiály, které se však odlišují rozdílným zpracováním či povrchovou úpravou. Například původní část má fasádu z opalovaného dřeva, které se opakuje na podhledu nové přístavby.

V přízemí původního objektu se nachází restaurace s italskou kuchyní, k čemuž náleží i pizza pec v hlavním prostoru. Ve druhém podlaží se nachází standardní pokoje pro hosty, v podkroví pak luxusní apartmány.

Přístavba skrývá v suterénu profesionální vinný sklep, v přízemí salonek, wellnes zónu a v patře „aprés-ski bar“ bezprostředně navazující na sjezdovku.

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.