Křiklavou budovu autoservisu ve Starém Městě na Moravě proměnili Rusina Frei architekti na zdravotní kliniku

Pondělí, 3. Červen 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Budovu v řadové zástavbě Starého Města, která dříve sloužila jako autoservis, proměnilo architektonické studio Rusina Frei architekti na sídlo místní protetické kliniky. Směrem do nového centrálního dvora doplnila dům nástavba pro potřeby dílny a sádrovny. Křiklavě barevnou fasádu domu architekti nahradili jednoduchou bílou omítkou.

Protetické centrum ve Starém Městě, Rusina Frei architekti © Radek Brunecký
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Rusina, Martin Frei
Ateliér Rusina Frei architekti
Spolupracovníci Daniela Vaníčková, Markéta Poláčková
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Staré Město
Ulice, číslo Huštěnovská, 164
Datum projektu 2014
Datum realizace 2018
Užitná plocha 216.00m2

S cílem vybudovat si vlastní prostory pro protetickou kliniku a dílnu zakoupil investor malý autoservis v řadové zástavbě přízemních domů ve Starém Městě. Převážně jednopatrové domy v okolí mají sedlové střechy s hřebeny podél ulice a uliční fasádu s průjezdem a jedním či dvěma okny. Několikrát přestavovaný dům zabíral celý malý pozemek, který vznikl oddělením od většího stavení. Vnější podoba nového domu vychází z tradiční místní uliční zástavby s domy na půdorysu tvaru „L“. Přestavba proto zachovává stávající uliční trakt servisu. Obnovením historické stopy dvorního křídla vniká na pozemku malý dvorek potřebný pro osvětlení vnitřních místností.

V přízemí se nacházejí prostory zdravotnického zařízení přístupné pro pacienty: recepce, vyšetřovny, tělocvična a kancelář se zázemím. Nástavba z šikmých dřevěných lepených rámů v patře slouží jako výrobna s dílnou a sádrovnou. Zelený dvorek se stromem je využíván jako tréninkový chodník pro pacienty. Uliční trakt i dvorní přístavba mají střešní krytinu řešenou z vlnité vláknocementové krytiny Cembrit v přírodním provedení. Stěny jsou omítané. Uliční fasáda zachovává a posiluje tradiční podobu místních domů s jedním hlavním vstupem a oknem do ulice. Šikmé rozšíření otvorů umožňuje práci s proporcemi i uložení technických sítí.