Měď v architektuře: Freyina chýše - pavilon u jezera

Úterý, 18. Říjen 2011 - 2:00
| Napsal:

Freyina chýše je součástí projektu „Freya a Robin“, projektu dvou staveb na břehu přehrady Kielder Water v hrabství Northumberland. Tyto stavbičky poskytují místo pro zastávku pro návštěvníky, kteří pěšky či na kole putují po stezce podél jezera.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Je Ahn
Ateliér Studio Weave
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Datum realizace 2009

Architekti vyšli z charakteru této lokality, jakožto místa vytvořeného lidskou rukou, a pojali ji jako jeviště či kulisy, které umožní vyprávět příběh. Usnadnila jim to pověst o dvou postavách, ztělesňující dvě protější strany jezera, pověst o milostném příběhu Freye, bohyně milující květiny, která si postaví chýši, aby přilákala objekt svého zalíbení, a Robinovi, jenž k ní přivesluje z druhé strany.

Freya tvarovala chýši na svém lisu na květiny; vzala větve stromů a pevně je k sobě přilisovala, čímž vytvořila strop zakletého lesa a ten pak posadila na nejvyšší a nejrovnější kmeny, které našla. Když viděla, že Robin vesluje pryč, začala ronit zlaté slzy a těmi chýši obložila.

Tento smyšlený stavební postup se odráží ve skutečné konstrukci. Chýše je vyrobena z CNC - řezaných vrstev překližky, které jsou spojeny klihem a napínacími tyčemi. Překližka je proložena průhlednými akrylátovými pláty, které přivádějí světlo a vytvářejí balustrádu. Konstrukce stojí na množství kovových „kmenů“ obložených mosazí, jež jsou zasazeny do betonových základů.

Předtvarované plechové pláty z materiálu Luvata’s Nordic Royal (slitina mědi a hliníku) byly použity jako Freyiny slzy k obložení chýše. Tyto pláty z mědi a hliníku byly vybrány kvůli teplé barvě a trvanlivosti svého povrchu. Byly perforovány strukturou připomínající slzy a upevněny tak, aby umožňovaly dilatační pohyb při objemových změnách konstrukce způsobených počasím.

Autor: Je Ahn

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org