Měděný kontrast

Pátek, 9. Prosinec 2016 - 0:00
| Napsal:

Přes jednoduchý tvar tří propojených obdélníků je tento velký designový obchod s kavárnou ve švédském Jönköpingu výrazně současný díky své architektonické formě a ostrým detailům. Architekt Johan Özmen z ARKITEKTHUSET nám poví více.

ARKITEKTHUSET, Royal Design – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Johan Özmen
Ateliér ARKITEKTHUSET
Světadíl Evropa
Země Švédsko
Město Jönköping
Ulice, číslo Solåsvägen 4
PSČ 553 03
Datum realizace 2015
Materiál

Projekt „Royal Design“ je v místě obchodního centra ostrovem, je však obklopen mnoha většími a vyššími budovami. Naše koncepce projektu si klade za cíl vytvořit kontrast k okolí a mocně na něj reagovat.

EXKLUZIVNÍ ARCHITEKTONICKÝ MATERIÁL

Všechny fasády a šikmé střechy jsou pokryty kazetami ze zlaté slitiny mědi se skrytým upevněním. Vyhovují požadavku klienta na pokrytí složitých tvarů exkluzivním, reflexním a metalickým architektonickým materiálem. Ale udržitelnost, recyklovatelnost, trvanlivost a šetrnost k životnímu prostředí byly při konečném rozhodnutí také důležité.

Zvláštní pozornost byla věnována zpracování detailů vnějšího pláště tak, aby byly složité rohy a různé úhly vždy elegantně spojeny. Je zde také speciální řešení technických problémů, jako je odvod dešťové vody skrytými okapy, zakrytý a plně integrovaný ve střeše a následně skrytě svedený vnitřkem fasády.

Vzhledem k centrální poloze budovy byl klíčovým hlediskem fakt, že záleží na všech stranách stavby: průchod kolem budovy nabízí různé architektonické dojmy, které sahají od minimalistických fasád až po složité architektonické formy. K parkovišti vpředu je otevřeno velkoplošné prosklení v černých rámech s ostrými úhly. Boční stěny jsou klidnější, ale stále vzrušující svými nepravidelnými okny, navazujícími na téma černých rámů.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org