Architektura / občanské stavby

Měděná kolej, která na studentech v žádném směru nešetří

Studentské koleje mezi rezidenční sny lidé většinou nepatří. Stísněné dispozice, levné interiérové vybavení a celkově nepřesvědčivá architektura. V historickém švédském městě Lund na to šli ale jinak. Studio FOJAB arkitekter poskytlo studentům ve výrazné vertikální budově maximální luxus.

FOJAB arkitekter , 20. 3. 2017

Třináctipodlažní věžák je postaven v parku kampusu Fakulty strojního inženýrství Lund na University. LTH Park, vytvořený v šedesátých letech minulého století, se vyznačuje horizontálně výraznými budovami s měděnými střechami a cihlovými „deskami“. „Reakcí na okolí bylo udělat něco úplně jiného - věžák, který nenaruší prostor parku. I když stavba tvarem kontrastuje se svými sousedy, jeho měděné fasády navazují na materiál střech a detailů stávajících budov. Vertikalita budovy je zvýrazněna modelováním a uspořádáním měděných kazet, členěných do dvou odstínů předoxidace. Měď jsme zvolili pro její trvanlivost a přirozeně se měnící krásu. A potřebovali jsme také lehký materiál, vyhovující nepravidelnému tvaru stavby,“ vysvětluje svůj záměr architekt Mattias Hedberg.

Program projektu usiloval o kompaktní, ale flexibilní a vysoce kvalitní apartmány. Všechny jsou založeny na stejném konceptu – ve švédštině známém jako Kompislägenheter –, kde dva „parťáci“ sdílí obývací pokoj, kuchyň a koupelnu, ale každý z nich má vlastní ložnici. Se šesti byty na každém patře zajišťuje tvar budovy všem svým obyvatelům výhled 160°, takže každý se cítí jako v rohovém bytě s výhledem na park a nedaleké jezero. Důležité bylo zajistit nejen bydlení, ale také společné prostory pro studenty, a to jak ke studiu, tak ke společenským účelům. V nejvyšším patře najdeme sál na večeře, přednášky a jiné akce s nádherným výhledem na Lund, Malmö a dánský průliv Öresund. Ze sálu je také přístup na dvě střešní terasy. V přízemí jsou další veřejné funkce a vstupní prostor, který interaguje s rušným pohybem studentů a učitelů ve školním areálu LTH.


Projekty využívající měď a její slitiny lze přihlásit do 18. ročníku mezinárodní soutěže Evropská měď v architektuře do 30. dubna 2017 prostřednictvím formuláře na webu pořadatele

  • Ateliér: FOJAB arkitekter
  • Země: Švédsko
  • Město: Lund
  • Realizace: 2015
  • Materiál: měď

Klíčová slova:

měď v architektuře Švédsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři