Městský blok v Trnavě vstal ze suti

Středa, 4. Říjen 2017 - 0:45
| Napsal:

V historickém centru slovenské Trnavy se vydařila obnova jednoho z rozpadajících se městských bloků. Tato rekonstrukce od Vallo Sadovsky Architects je jednou z nominací na Cenu Slovenské komory architektů v kategorii Obnova a přestavba.

Rekonstrukce bloku v Trnavě, Vallo Sadovsky Architects, Foto: © Tomáš Manina
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Branislav Husárik, Marcel Vadík, Viliam Zajíček, Mateja Vonkomerová
Ateliér Vallo Sadovsky Architects
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Trnava
Ulice, číslo Trojičné námestie 5
Datum projektu 2014
Datum realizace 2016
Užitná plocha 1 158.00m2
Zastavěná plocha 371.00m2
Plocha pozemku 468.00m2
Poznámka

Foto: © Tomáš Manina

Trnava je město s dlouholetou historií a je považováno za Řím Slovenska, je jeho kulturním a vzdělávacím centrem. Sídlí zde dvě univerzity a arcibiskupství. Historie a kulturní význam místa inspirovaly i autory rekonstrukce domu na Trojičnom náměstí.

Záměrem architektů bylo budovu oživit a zároveň jí dovolit efektivně a ekonomicky fungovat. Prostor národní kulturní památky je v přízemí tvořen administrativními prostory s otevřenou pasáží a byty v patrech. Nové funkce se však střetly s památkovou ochranou a tak bylo potřeba nalézt kompromis. Ten spočíval v obnovení původního průjezdu a zrestaurování kamenného portálu, který domu vrátil jeho ztracený charakter.

Během rekonstrukce se investorovi podařilo koupit přilehlé budovy i v sousední Štefánikově ulici. Jeho snahou je vytvoření prostoru pro komunitu mladých a nadějných lidí. Další etapy revitalizace historické městské struktury s aktuální, smysluplnou a udržitelnou podobu budou pokračovat.