Mizení v průběhu času

Čtvrtek, 15. Září 2016 - 0:00
| Napsal:

Vítěz architektonické soutěže v roce 2012, STUDIO GARDONI architectures, uspěl s důležitou stavbou pro městečko Chamonix v nádherné údolní krajině. Budova hasičského centra do prostředí svahů a mýtin skvěle zapadá.

STUDIO GARDONI architectures, Fire and Rescue Centre, Chamonix – foto © Jérôme Ricolleau
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér STUDIO GARDONI architectures
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Chamonix
Ulice, číslo 120 chemin de la Forêt
PSČ 74400
Suma 6 200 000.00
Měna EUR
Datum projektu 2012
Datum realizace 2016
Poznámka

Foto © Jérôme Ricolleau

Ideou projektu bylo snížit dopad hasičské zbrojnice pomocí aktivního vzhledu budovy, stojící na křižovatce několika silnic. V Centru hasičského záchranného sboru je důležitá každá sekunda, a proto se klade důraz na požadavky jako je preciznost a dobrá funkčnost. Nová budova je plní i tím, že nabízí chytrá zařízení pro úkryt záchranných vozidel.

Aby se minimalizoval celkový dopad a ponechal prostor pro zacelení prostředí, bylo nutné zahloubit stavbu do země a nabídnout kompaktnější řešení. Hmota je souborem programových prvků, které propojují funkční možnosti s ergonomií a omezují plochu půdorysu. Tento princip vedl k budově se dvěma úplně nebo částečně zapuštěnými fasádami a dvěma velkými fasádami, které zajišťují funkcionalitu. Výraz této neprůhledné hmoty je tajemný a ikonicky připomíná sportovní halu.

Materialita těchto hmot byla koncipována procesem mizení v průběhu času. Nejde o ničení časem ale o časovou transformaci, která je přítomná v podobě zeleně obklopující celou stavbu a pokrývající  její střechy. Kámen gabionových základů byl během zemních prací získán z ledovcové morény.

A konečně na měděných šindelích a plátech začala probíhat od okamžiku instalace oxidace, která v průběhu dekád změní jejich povrch do hnědé barvy; obdobně jako je tomu na mnohých stavbách, vyskytujících se v údolí. Materiál, který odráží okolní vrcholy, se také proměňuje každou denní hodinu se změnou světla i oblačnosti.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org