Moderní bungalov pro milovníky umění

Úterý, 20. Únor 2018 - 0:20
| Napsal:

The Quest, tak se nazývá předloňský projekt od anglického studia Ström Architects. Nová stavba nahradila původní zastaralý bungalov z roku 1917. Klienti důchodového věku se zálibou v abstraktním a moderním umění požadovali domov s vytříbeným designem.

The Quest, Ström Architects © Martin Gardner
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Ström Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Swanage
Datum projektu 2014
Datum realizace 2016
Užitná plocha 205.00m2

Dům na anglickém venkově v pobřežním městě Swanage částečně přesahuje přes mohutnou kamennou zeď. Architekti použili střešní a podlažní plochu z betonu, které společně fungují jako konzolový nosník. Přečnívající část objektu potom slouží jako parkovací přístřešek pro veterán Aston Martin.

 Quest

Dřevem obložený bungalov byl jasnou volbou hned na začátku. Architekti pracovali s ohledem na důstojné stáří seniorů a speciální potřeby jejich invalidní dcery. Jednopatrová stavba se ukázala správným řešením také vzhledem k místnímu členitému terénu a jednoduchému prostorovému uspořádání. Nenápadný návrh v přírodních barvách zároveň dobře zapadá do krajiny – při pohledu z druhé strany údolí není dům téměř vidět.

 quest

Poloha pozemku ve svahu obklopeného vzrostlými stromy už předem určila umístění domu. Architekti využili zachovalé zdi z lokálního kamene k rozdělení členitého povrchu a ohraničení příjezdové cesty. Podařilo se tak zachovat volný výhled z obytného prostoru směrem do údolí.

 Quest

Vnitřnímu prostoru dominuje ústřední velkorysá zóna propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Východní část domu slouží pro ubytování hostů a studovnu, v západním křídle levitujícím nad zemí se nachází hlavní ložnice.

 Quest

Projekt ilustruje přesvědčení architektů, že základem dobrého návrhu je jednoduchost a upřímnost. Kromě toho byl dům naprojektován tak, aby vyžadoval jen minimální údržbu a navíc byl celkově udržitelný. Solární panely ukryté na střeše umožňují získávat energii ze slunce i v zimních měsících. 

quest