Modulární rodinný dům

Pondělí, 14. Leden 2013 - 11:35
| Napsal:

Pozoruhodný návrh rodinného domu od Vlado Valkofa čerpá z výhod prefabrikované modulární výstavby a překvapuje svým netradičním vzhledem, který bychom od tohoto druhu výstavby nečekali.

Tento "Modulární dům" překonává nevýhody prefabrikované typologie díky své přizpůsobivosti různým místům a potřebám - stavitelé mohou kombinovat hotové komponenty z katalogů, podlahové dispozice a vzory fasád. V rámci standardizace prefabrikované výstavby jsme našli způsob, jak zachovat úroveň flexibility.

Jedná se o volně stojící, montovanou bytovou jednotku s kompaktní plochou 37 m2 umístěnou v městské oblasti kdekoli na světě, například v kalifornském Los Angeles. Program prvního patra zahrnuje obývací pokoj / pracovní prostor s různou možností otevřenosti, jídelnu s nebo bez barového pultu, toaletu a sklad. Kuchyňská dispozice je kompaktní a zároveň praktická. Navrhli jsme jednu samostatnou zeď, společnou pro koupelnu v druhém patře, toaletu v prvním patře a také kuchyňské rozvody v prvním patře. Ve druhém patře se nachází ložnice v různých vyriantách uspořádání, jedno nebo dvoupokojové s šatnou nebo bez, pracovní prostor a koupelna.

Přemýšleli jsme o opakování a o tom, jak dovést projekt k ekonomické masové výrobě. Obě patra stavby jsou vytvořena ze stejného modulu. Vedle pravidelné skladby ze dvou modulů si mohou stavitelé vybrat možnost otočení o 10, 20 nebo 30 stupňů. První patro je možné orientovat ve vztahu k pozemku a druhé patro může následovat malebný výhled anebo zabraňovat přímému pohledu do soukromí. Střecha a schodiště jsou prefabrikované v závodě tak, aby korespondovaly s celkovým tvarem domu.

Důležitý je přístup světla. Stavitelé mají možnost manipulovat nejen s geometrii, ale také se světlem, výběrem preferovaného vzoru fasády ze vzorníku. Jedna z variant má nouzové okenice pro ochranu před vandalismem a tornády. Rozšířené vnější stěny na obou stranách chrání před větrem, zajišťují stín a vytvářejí přechodný prostor vstupní verandy a dvorní palubové terasy, čímž smazávají hranice mezi venkovním a vnitřním.

Udrželi jsme všechny výhody technologie prefabrikace. Specializované stavební týmy, vybavení a zařízení přispívají k vysoké kvalitě, přesnosti a předvídatelnosti výsledku. Modulární stavební proces rovněž využívá úspor z rozměrů a rychlosti výroby. Základové práce a výroba domu by mohly probíhat současně, což zkracuje dobu výstavby a tím i náklady. Montáž na místě je pak mnohem rychlejší.

Prefabrikace snižuje stavební odpad a je méně náročná na zdroje, než tradiční skladebné metody. Modulární dům obsahuje udržitelné, zdravější a energeticky úsporné stavební materiály, jako rekultivované a certifikované dřevo, nebo dveře a okna vyrobená z recyklovaných materiálů. Ta obsahují izolačního skla a otevíratelná okna zajišťuhjí přirozené větrání. Kromě toho bude dům vybaven nuceným vzdušným topením a chlazením, které je vhodné pro různá podnebí. 15 stupňů šikmá střecha byla navržena pro snadné obložení fotovoltaickými solárními panely a solárním ohřevem vody.