Nový domov pod Kraví horou

Čtvrtek, 27. Červenec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Česká cena za architekturu 2017 

Zaoblený balkon původního objektu byl zapojen do hmoty nově navrženého domu. Zrcadlovým zopakováním této křivky dostala stavba zcela nový charakter. I díky tomu se stala jednou ze staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu. 

Přestavba rodinného domu, Urban Čelikovský architekti © Jiří Navrátil
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Lukáš Urban, Martin Čelikovský
Ateliér Urban Čelikovský architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brno
Kategorie soutěže: 

Podkroví bylo přestavěno na exkluzivní obytný prostor s kuchyní a terasou, která je umístěna v severovýchodní části, kde nejlépe profituje z dálkových výhledů a současně je chráněna proti přehřívání v letních měsících. Po nově zbudovaném schodišti se schází do patra s ložnicemi a zázemím. Vrchní byt je spojen se vstupem původním jasně osvětleným schodištěm.

Nástupní podlaží se spodním bytem a podzemní podlaží se sklepy a garáží ctí původní založení objektu s menšími dispozičními zásahy. Garáž byla pro nedostatečnou hloubku předsazena konstrukcí z vodonepropustného betonu a je propojena potravinovým výtahem s kuchyní v nejvyšším patře. Byly použity vytříbené a vzájemně nekontrastní materiály (štuková omítka, eloxovaná dřevohliníková okna, terrazzo, žula, pohledový beton, copilit) ve snaze vytvořit moderní objekt schopný harmonického zapojení do historického rámce okolních staveb.