Oceněný AIR House součástí Salonu dřevostaveb

Čtvrtek, 23. Leden 2014 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

AIR House je soutěžní prototyp, který pro soutěž Solar Decathlon 2013 navrhli a v Kalifornii postavili studenti Českého vysokého učení technického v Praze. Český tým zvítězil v kategorii Architektura, společně s 2. místem v Technice, 3. místem v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě získal bronz v celkovém pořadí.

tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - exteriér - foto © Martin Čeněk
Fotoalbum: 
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - exteriér - foto © Martin Čeněk
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - exteriér - foto © Martin Čeněk
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - interiér - foto © Martin Čeněk
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - exteriér - foto © Martin Čeněk
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - exteriér - foto © Martin Čeněk
tým ČVUT - Air house (Solar Decathlon 2013) - půdorys
Katalogový list: 
Autor Martin Čeněk, Tomáš Durdis, Dalibor Hlaváček, Eduard Schleger, Lukáš Liesler
Ateliér FA ČVUT – Ateliér Hlaváček & Schleger & Liesler
Škola ČVUT v Praze
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Datum realizace 2013
Poznámka

autor: Tým ČVUT, koordinátor týmu: Dalibor Hlaváček, hlavní architekt: Martin Čeněk, statika dřevěných konstrukcí: Pavel Nechanický

AIR House představuje malý dům určený pro dvoučlennou domácnost 50+. Je navržený jako chata, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspiruje se českou tradicí chatařství a vnitřní uspořádání je založeno na jednom obytném prostoru, rozšířeném o velkorysou venkovní terasu. Koupelna, kuchyně a technická místnost jsou umístěny v technologickém boxu, který byl do USA transportován v jednom námořním kontejneru.

Energetický koncept „domu v domě“ pracuje s principem dvou „kůží“. První kůži tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru. Druhá kůže - dřevěná pergola, stíní a zmírňuje tepelnou zátěž. Hra světla a stínu v prostoru mezi oběma kůžemi vytváří jedinečnou atmosféru. Technologické vybavení fotovoltaickými panely, solárními kolektory, sálavými stropy, rekuperací vzduchu a kořenovou čistírnou je včetně osvětlení inteligentně ovládáno a regulováno.

AIR House je výsledkem dvouleté práce studentů vedených Fakultou architektury ČVUT. V úzké spolupráci s Fakultou stavební a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov na projektu spolupracovali studenti Fakulty dopravní, elektrotechnické a strojní.

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde také architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost setkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie.

Více informací naleznete na www.salondrevostaveb.cz.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.