Staronová chalupa na Vysočině

Pátek, 12. Leden 2018 - 0:45
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Černá hmota nové konstrukce je od dvojice původních bílých stěn jasně odlišitelná. Pozorovatel tak zvenku může snadno určit nové i staré vrstvy budovy. Celková hmota domu respektuje tvar i objem staré venkovské chalupy. Zatímco fasáda zdůrazňuje kontrast bílé s černou, interiér (částečně převýšený do krovu) je čistě bílý.

Chata na Vysočině, Urban Čelikovský architekti © Martin Čelikovský
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Lukáš Urban, Martin Čelikovský
Ateliér Urban Čelikovský architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Fryšava pod Žákovou Horou
Ulice, číslo Fryšava pod Žákovou Horou 73
Datum projektu 2008
Datum realizace 2015

Dvojice bílých zdí byla zachována jako reminiscence původního objektu venkovské chalupy v havarijním stavu. Za nimi vyrostla nová hmota domu, která ctí předchozí objemové a tvarové uspořádání.

Chalupa vysočina

Tento přístup umožnil skloubit záměr citlivě vstoupit do historického souboru okolních staveb s moderním minimalistickým pojetím architektury. Skládaná vláknocementová krytina je použita na střeše i fasádě a svým drobným měřítkem odkazuje na doškové střechy.

Chalupa vysočina

Interiér je v duchu původní stavby rozdělen průchozí chodbou, která odděluje společenský prostor od zbytku domu. Obytný prostor je akcentován převýšením do krovu, kde přes velké střešní okno získává maximum jižního slunce. Pásové kuchyňské okno tvoří hlavní vizuální kontakt se zahradou. V přízemí je hlavní ložnice, koupelna, technická místnost a schody do podkroví, kde jsou dva pokoje s okny na fasádě a do světlíku nad obytným prostorem.

Chalupa vysočina

Brněnská architektonická kancelář Urban Čelikovský získala minulý rok také nominaci na Českou cenu za architekturu 2017, a to za elegantní přestavbu městského domu pod Kraví horou v Brně