V krajině středních Čech navrhlo studio DDAANN letní rodinný dům pro tři generace

Pondělí, 13. Leden 2020 - 8:13
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architekti Daniel Rohan a Daniel Baudis z architektonického studia DDAANN dokončili minulý rok realizaci, která slouží jako letní dům pro tři generace jedné rodiny. Každá generace má v domě své vlastní soukromí, všichni se ale scházejí v centrální části s krbem, kterou lze pomocí velkých posuvných prosklených dveří propojit s terasou - ta pak volně pokračuje do velké zahrady. Sedlové střechy objektů se propisují také do světlých a otevřených interiérů, ve kterých autoři autoři ve velké míře uplatnili především světlou překližku, která pokrývá stropy místností a je z ní vyrobena také velká část nábytku.

Letní sídlo, DDAANN/ Daniel Rohan, Daniel Baudis © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Daniel Baudis, Daniel Rohan
Ateliér DDAANN
Spolupracovníci Klára Koldová, Lucia Horkavá
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum projektu 2015
Datum realizace 2019
Užitná plocha 153.00m2
Zastavěná plocha 235.00m2
Poznámka

Umístění: střední Čechy

Rodinné sídlo stojí doslova na zelené louce, nedaleko remízku, v příjemné krajině středních Čech. Dům poskytuje zázemí pro tři generace jedné rodiny. Dědeček, babička, táta, máma a dva kluci tu mají dost prostoru trávit společně léto a spoustu víkendů během celého roku.

Dům je poskládán z několika menších, na sebe navazujících objemů, z nichž každý slouží jinému účelu. Celá rodina se schází v centrální části domu, kde je obývací pokoj s krbem, jídelna a kuchyně. Tento prostor je srdcem domu a díky velkým posuvným oknům je otevřen do zahrady.


Letní sídlo, DDAANN/ Daniel Rohan, Daniel Baudis © BoysPlayNice

Každá generace má své soukromí. Prarodiče užívají vlastní “vejminek“ s obytným koutem, ložnicí a hygienickým zázemím. Rodiče mají k dispozici prostornou ložnici, koupelnu i pracovnu, která může zároveň sloužit jako hostinský pokoj. Královstvím kluků je pokoj ve druhém patře, ze kterého mají výborný přehled o širokém okolí.

Hmoty obytných částí doplňují vstupní prostory se zázemím, kolna s dílnou a kryté stání.


Letní sídlo, DDAANN/ Daniel Rohan, Daniel Baudis © BoysPlayNice

Na stavbu navazuje jižní terasa, v jejímž rohu se tyčí vysoký sloup. Na něj je kotveno lanoví zelení porostlé pergoly, je tu i zahradní sprcha a na špičce se točí vrtule malé větrné elektrárny.

Celý dům obklopuje velká zahrada, ve které rostou stromy, pěstuje se tu ovoce, zelenina, a také bylinky do kuchyně.

Je léto, svítí sluníčko a vládne tu mír a klid...


Letní sídlo, DDAANN/ Daniel Rohan, Daniel Baudis © BoysPlayNice


Letní sídlo, DDAANN/ Daniel Rohan, Daniel Baudis © BoysPlayNice