Architektura / rodinné domy

Přírodě na dosah. Praktickou designovou chatku lze postavit svépomocí

Jeden prostor s ložnicí, kuchyní, sprchou, toaletou i technickou místností – to vše na pouhých dvanácti metrech čtverečních s nerušeným výhledem do krajiny Jizerských hor. Malá prefabrikovaná chatka ze dřeva od českých architektů ze studia DDAANN nabízí plný komfort pro pobyt v přírodě i městské zástavbě.

EARCH.CZ , 8. 12. 2020

Maximální komfort na minimální ploše

Na počátku byla snaha o zajištění toho nejnutnějšího, co člověk či dva potřebují ke komfortnímu přenocování uprostřed přírody, na co nejmenší ploše. „Chtěli jsme nejen poskytnout střechu nad hlavou, ale také teplo kamen, nezbytné hygienické zařízení a komfort kuchyně. To vše přizpůsobené tomu, aby chatka, kterou jsme nazvali Tiny House Done, obstála stejně dobře v pusté krajině i v obytné zástavbě. Důraz jsme kladli zejména na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším," vysvětluje architekt Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, který chatku navrhnul společně s kolegou architekem. Danielem Baudisem. Celý projekt by však nevznikl bez vize Lukáše Otevřela, který o takovém minidomku už dlouho snil.

TINY HOUSE DONE

Jednopodlažní chatka s rozměry 2,5 × 5 metrů je řešená jako montovaná dřevostavba založená na základovém roštu ze smrkových KVH trámů kotveném do rostlého terénu pomocí zemních vrutů. Koncept objektu je založen na principu stavebnice tak, aby jej bylo možné postavit ve dvou až třech lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky z překližovaného masivního smrkového dřeva. Váha jednotlivých dílců se pohybuje okolo 80 kilogramů.

„Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, aby je za pomoci běžných nástrojů a nářadí dokázal snadno smontovat každý zručnější domácí kutil svépomocí," popisuje Rohan. Terasa i fasáda jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Pro odvětrávání je ve fasádě na severní stěně vytvořený kruhový větrací prostup. Na plochou střechu s minimálním spádem byl položen hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitově šedém odstínu, který koresponduje s barevným laděním celé stavby. Chatka je z přední strany pohledově rozdělena velkoformátovým fixním zasklením, které je právě s ohledem na snadnou montáž kvůli vysoké váze skla tvořené ze tří samostatných segmentů.

TINY HOUSE DONE

Pro nerušený kontakt s přírodou

V hlavní prosklené části, která nabízí výhled do okolní krajiny, se nachází obytný prostor s postelí, kuchyní z deskového materiálu DTD s povrchovou jasanovou dýhou a kamny. Součástí rámu zasklení je skrytá garnýž, která však umožňuje kdykoliv v interiéru chatky vytvořit soukromí. Plná stěna pak skrývá toaletní kapsli se záchodem i sprchou a dále technickou místnost přístupnou samostatným vstupem zvenčí.

TINY HOUSE DONE

Pro vstupní dveře do obytného prostoru pak architekti zvolili minimalistickou kliku zaoblených tvarů DENY s kulatou rozetou a spodní rozetou s cylindrickým zámkem – vše z dílny českého výrobce designového dveřního kování M&T, a to v povrchové úpravě titan černý mat. „Titan je vysoce odolný a v současné době velice oblíbený materiál. Na kování se nanáší pomocí speciální technologie, konkrétně fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé přilnutí tenké kovové vrstvy k podkladovému materiálu kování, kterým je v případě kliky DENY nerezová ocel,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T. „Titanový povrch se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, takže bez obav odolá i náročnému horskému prostředí."

V případě chatky Tiny House Done lze jen stěží určit, kde končí interiér a začíná exteriér s nikde nekončící zahradou.

TINY HOUSE DONE

 • Autoři: Daniel Baudis, Daniel Rohan
 • Ateliér: DDAANN
 • Země: Česká republika
 • Město: Smržovka
 • Datum projektu: 2018
 • Realizace: 2019
 • Užitná plocha: 12.00m2
 • Zastavěná plocha: 17.00m2
 • autor: EARCH.CZ *
 • publikováno: * 8. 12. 2020
 • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

chata DDAANN M&T Daniel Rohan kliky

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři