Vlastní cestou

Pondělí, 21. Listopad 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ve Strašnicích se v obrysech původního hmotového a dispozičního řešení odehrála výrazná proměna jedné části dvojdomku. Nový obraz domu se pojí s uplatněním lapidární čtvercové geometrie v promyšlené kompozici fasád nebo s výraznými detaily, jako jsou dřevem obložené niky.

SKUPINA, Dům ve Strašnicích – foto © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Marcela Steinbachová, Martin Rusina
Ateliér SKUPINA
Zodpovědný projektant
Spolupracovníci Marek Kopeć, Tomáš Cendelín, Bronislav Stratil, Martin Hart
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 10 - Strašnice
PSČ 100 00
Datum projektu 2008
Datum realizace 2009
Užitná plocha 183.00m2
Plocha pozemku 412.00m2
Poznámka

Foto © Tomáš Souček

Původně plánovaná rekonstrukce strašnického dvojdomku ze 20. let minulého století se během stavby změnila na stavbu nového domu. Důvodem byl špatný technický stav starého zdiva, který počáteční průzkumy neodhalily. Návrh novostavby bylo nutné držet v obrysech daných stavebním povolením na rekonstrukci.

Dům navazuje na typickou původní zástavbu a podobu dvojdomků v okolní kolonii členěním na hlavní hmotu a spojovací krček. Jedná se o dva jednoduché omítnuté objemy se čtvercovými okny, kdy jeden je zmenšeným obrazem druhého (jako rodič a dítě). Okna jsou lemována dřevěným ostěním, střecha je z titanzinkového plechu.

Do domu i na zahradu se vstupuje přes verandu, která je pojata jako lehká dřevostavba s pochozí střechou. Vnitřní dispozice vychází z plánu rekonstrukce a maximálně využívá omezený prostor pro potřeby rodinného bydlení. Propojením místností v přízemí vzniká otevřený obytný prostor, v patře jsou malé, ale funkční a světlé pokoje. Koupelny jsou umístěny v krčku. Schodiště je prefabrikovaný betonový monolit.