Vlastnoručně postavená chata

Pátek, 17. Únor 2017 - 4:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Chaty a chalupy byly vždy přehlídkou kutilství. Je tak příjemné vidět promyšlený prostor, jež sice vychází z kontextu okolního prostředí, ale je zároveň svébytným domem s vysokou architektonickou hodnotou. 

Chata v Davli, Matěj Petránek a ateliér SAD, foto © Lukáš Žentel
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Matěj Petránek
Ateliér Atelier SAD
Generální dodavatel svépomocí
Země Česká republika
Město Davle
Datum realizace 2015
Užitná plocha 95.00m2
Zastavěná plocha 60.00m2
Poznámka

foto © Lukáš Žentel

Objekt chaty v Davli byl vystavěn během 10 měsíců svépomocí 4 laiky na základech původní dřevěné chaty z konce 50. let 20. století. Dvoupodlažní dřevostavba půdorysných rozměrů 7,5m na 7,5m je součástí chatové osady nad soutokem řek Sázavy a Vltavy. Barevnost a zvolené materiály stavby vycházejí z kontextu okolního prostředí a odkazují k fenoménu československého chatařství 20. století.

Konstrukčně se jedná o těžký skelet tvořený 12 sloupy, 3 vaznicemi a krovem sedlové střechy. Tato struktura je usazena na železobetonové desce, která leží na zděném soklu původní chaty. Přesah střešního pláště ve štítech objektu je vynesen krokvemi po vlašsku. Pro nosnou konstrukci bylo použito rostlého smrkového masivu.

Barevné obvodové stěny jsou z exteriéru kryty průhlednou vlnitou sklolaminátovou deskou, která chrání konstrukci před povětrnostními podmínkami. V interiéru jsou pak spolu s příčkami obloženy deskami březové překližky, které jsou opatřeny bezbarvým vodouředitelným lakem.

Objekt je v celé ploše vytápěn podlahovým elektrickým vytápěním a krbovými kamny na pevná paliva. Výplně fasádních otvorů jsou tvořeny u pevných ploch bezrámovým izolačním trojsklem, u otvíravých prvků izolačním trojsklem ve smrkovém eurohranolu o průřezu 98mm.

Jako nášlapné vrstvy podlahy 1NP bylo použito masivního dubového prkna, ve 2NP pak tenkovrstvého vinylu šedofialové barvy. V zádveří a koupelnách je položena keramická dlažba.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.