Benátské Bienále v Moravské galerii v Brně

Úterý, 27. Duben 2010 - 2:00
| Napsal:
Příští týden zavítá do jedné z budov Moravské galerie v Brně část loňského Bienále v Benátkách. Nevěříte? V Rodném domě Josefa Hoffmanna se totiž otevírá výstava Josef Hoffmann - Dorit Margreiter: Přepisy prostoru, která v prostoru určeném krátkodobým výstavám představuje dílo předního představitele vídeňské secese viděné kamerou současné rakouské umělkyně.
 Název:
 Josef Hoffmann - Dorit Margreiter: Přepisy prostoru
 Kdy:  4. 5. - 31. 10. 2010
 Vernisáž:  2. 5. 2010; 14:00
 Kde:  Rodný dům Josefa Hofmanna, náměstí Svobody 263, Brtnice u Jihlavy
 Pořádá:  Moravská galerie
 Více informací:  www.moravska-galerie.cz
 Vstupné:  40 / 20 Kč

Ta připravila zde nyní promítaný krátký černobílý němý film pro Bienále v Benátkách v roce 2009. Její projekt Pavilion je svébytnou dekonstrukcí ideálního výstavního prostoru navrženého Josefem Hoffmannem pro prezentaci rakouské malby a plastiky v benátských Giardini v roce 1934. Aktuální výstava v Hoffmannově rodném domě je pak pokusem o přepis konstelace z roku 2009, který na základě konfrontace díla současné umělkyně s dobovými Hoffmannovými kresbami zkoumá přes propast času principy konstrukce a dekonstrukce, jejichž společným jmenovatelem je Josef Hoffmann. Výstava bude slavnostní vernisáží otevřena v neděli 2. května 2010 ve 14 hodin a zahájena bude za účasti Dorit Margreiter!

...a jistě nejen v tento den je Rodný dům Josefa Hoffmanna skvělým cílem výletů. Za vidění stojí také stálá expozice věnovaná inspiračním zdrojům významného brtnického rodáka a v Brtnici bývá v turistické sezóně opravdu krásně! Bližší informace o aktuální výstavě jsou pro Vás připraveny v tiskovém servisu

Informace o stálé expozici najdete zde

V rámci doprovodného programu MG příští týden nabízí například intenzivní mnohasmyslový audiovizuální prožitek při filmovém profilu Martina Ježka nebo přednášku Václava Hájka na téma Skvrna ve vizuální kultuře.
 

Projekce za účasti autora

 Název:
 Projekce za účasti autora | Filmový profil: Martin Ježek
 Kdy:  26. 4. 2010; 18:00
 Kde:  Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
 Vstupné:  40 Kč

Martin Ježek studoval střih a produkci na FAMU. Používá vlastní metodu 8mm natáčení a divoké montáže intuitivně zaznamenávaných obrazů kombinovaných s mnohavrstevnými, vycizelovanými zvukovými stopami. Jeho filmy nabízejí divákům intenzivní mnohasmyslový audiovizuální prožitek.

Kontralicht (2008, 13´), Druhá liga (2007, 27´), Tanec (2004, 14´), Raketa lásky (2009, 27´).

Skvrna ve vizuální kultuře

 Název:
 Skvrna ve vizuální kultuře | Přednáška Václava Hájka
 Kdy:  28. 4. 2010; 17:00
 Kde:  Místodržitelský palác, Moravské náměstí 1a
 Vstupné:  40 Kč

Problematika skvrny provází umění a obraz už od starověku. Ke skvrně se dnešní kultura staví dvojím základním způsobem: buď s odporem (skvrna jako znečištění, ohrožení, zneuctění apod.), anebo s potěšením (skvrna jako autentická a jedinečná patina, skvrna jako slastné překračování přesně organizovaného řádu apod.). Skvrnou se zabývá rovněž sémiotika či psychoanalýza a spatřují v ní pozoruhodný průnik „reálných“ sil a lidské subjektivity. V moderním i postmoderním umění hraje skvrna významnou roli jakožto nástroj k určité relativizaci autora a kontroly.

Vymalováno! Kreslíme, co nás napadne

 Název:
 Vymalováno! Kreslíme, co nás napadne
 Kdy:  29. 4. 2010
 Kde:  Místodržitelský palác, Moravské nám.1a
 Vstupné:  dítě 60Kč, druhé dítě 30Kč, rodič zdarma

Výtvarné dílny pro děti od 2 do 6 let s rodiči. Bližší informace a přihlášky tel.: 532 169 146 nebo da [at] moravska-galerie.cz.

Klíčová slova: