Budova ČSOB v Radlicích získala Grand Prix Architektů 2008

Pátek, 27. Červen 2008 - 9:30
| Napsal:
Ve čtvrtek 26.června 2008 proběhlo slavnostní předání cen vítězům již 15. ročníků Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu. Národní cenu za architekturu si tak ve Slovanském domě převzali autoři prací, jejichž díla porotu nejvíce zaujala.


V pořadí patnáctého ročníku soutěžní přehlídky nejlepších architektonických prací, realizovaných na území České republiky s termínem realizace mezi 1. lednem a 31. prosincem 2007, se účastní čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Autoři mohli své práce přihlásit celkem v sedmi kategoriích: rodinný dům, novostavba, rekonstrukce, interiér, krajinářská a zahradní tvorba, urbanismus, architektonický design – drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.Jednotlivá díla stejně jako v předchozích ročnících posuzuje nezávislá porota složená z domácích i zahraničních odborníků. V letošním roce v porotě zasedli Juliette Bekkering z holandského ateliéru Bekkering Adams architekten, José M. Rodriguez Pastrana Malagón ze španělského ateliéru AMP arquitectos Tenerife, René Van Zuuk reprezentující ateliér René van Zuuk architekten v Holandsku, zástupce Slovenské komory architektů Karol Hoffman a Tomáš Vlček, ředitel sbírky Moderního a současného umění Národní galerie v Praze. V tomto složení porota zvolila 19 finalistů, jejichž práce od 14. do 18. června pečlivě osobně posuzovala, aby mohla vybrat vítěze jednotlivých kategorií.

Vítězem v kategorii Novostavba se stal Terasový dům v Košířích, na kterém se podíleli autoři: Pavel Hnilička, Petra Bláhová-Kandusová, Veronika Hamříková, Jan Dluhoš.
Vítězi v kategorii Rodinný dům se celkem stala tři přihlášená díla.

Přestavba sila na rodinný dům v Olomouci
autoři: Szymon Rozwalka a Tomáš Pejpek.


Dům EggO v Praze
Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig


Rodinný dům v Černošicích
autoři: Jan Studený a Martin Vojta


V kategorii Interiér bylo porotou vybráno dílo od Jana Šestáka, Centrální Schodiště Ústavu molekulární genetiky Akademi Věd ČR.


Ministerstvo životního prostředí udělilo Čestné uznání dílu: Nové ústředí ČSOB v Praze Radlicích, na němž se podíleli Josef Pleskot, David Ambros, Pavel Fanta, Markéta Jurečková, Helena Kohlová, Daniel Kříž, Zdeněk Rudolf a Jiří Trčka. Tomuto dílu se rozhodla porota udělit i hlavní cenu Grand Prix.

GRAND PRIX 2008 - NÁRODNÍ CENA ZA ARCHITEKTURUCenu za celoživotní dílo obdržel architekt Jaroslav Kadlec, který je autorem např. Skleněné fontány do interiéru výstavního pavilónu Expo 1958.Pro zájemce z řad veřejnosti je v prostorách Veletržního pláce připravena od 28. června do 15. srpna výstava zachycující přihlášená díla, z nichž porota vybírala své favority. Po skončení bude exhibice pokračovat putovní výstavou po dalších městech České republiky jako jsou např. Brno, Ostrava, Zlín, Olomouc, Prostějov či Ústí nad Orlicí.

Ceny „Grand Prix architektů 2008 - Národní cena za architekturu“ jsou udíleny pod záštitou MUDr. Pavla Béma, primátora hl. města Prahy.

 

GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2008 - NÁRODNÍ CENA ZA ARCHITEKTURU

Složení poroty:
Juliette Bekkering – Holandsko (předsedkyně poroty)
José Maria Rodríguez-Pastrana Malgón – Španělsko
René Van Zuuk – Holandsko
Karol Hoffman – Slovensko
Tomáš Vlček – Česká republika

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 116 prací v těchto kategoriích:

Novostavba (N): 44 realizací
Krajinářská a zahradní tvorba (K): 5 realizací
Rodinný dům (RD): 20 realizací
Rekonstrukce (R): 23 realizací
Architektonický design -
drobná architektura -
výtvarné dílo v architektuře (D): 9 realizací
Interiér (I): 11 realizací
Urbanismus (U): 4 realizace

 

související články

  • Profil: Hnilička Císler Architekti
  • Budova ČSOB v Radlicích získala Grand Prix Architektů 2008
  • Grand Prix architektů 2008 | Pozvánka na galavečer
  • Grand Prix Architektů 2008 | přihláška do soutěžní přehlídky
Klíčová slova: