Centrum Franze Kafky vstalo z popela

Úterý, 17. Červenec 2007 - 11:14
| Napsal:
Centrum Franze Kafky je ojedinělý, z potu tváře vydobytý projekt, který Kafkovi rozhodně neudělá ostudu. Bude sloužit k šíření vzdělání a kultury a přispěje k multikulturalitě, k níž dnes evropskou integrací složitě hledáme cestu a jež byla dříve jednou ze samozřejmých charakteristik Kafkovy doby. Snad i Centrum Franze Kafky jakožto architektura nebude zaostávat, byť nejde o velkolepou a okázalou realizaci, ale o nenápadnou, ale poctivou adaptaci. Přestavbu navrhla ve spolupráci s Stevenem Hollem architektka Marcela Steinbachová.
Dne 14. června proběhla prohlídka dosud neotevřeného Centra Franze Kafky. Toto centrum má splnitelné ambice stát se multikulturním centrem. Již dnes se zde nachází knihkupectví, které je velice nápaditě vytvořeno z bývalého průjezdu a tento charakter si uchovalo. Celé centrum je velmi kvalitní ukázka rekonstrukce časem i povodněmi poničeného prostoru.Budova byla původně součástí židovského ghetta (je v těsném sousedství Meiselovy synagogy), dnešní podoba je z roku 1901, kdy prostor Centra Franze Kafky sloužil jako užitkové prostory – prádelna, sklady. Předtím zde krátkou dobu byla také šatlava. V dobách komunismu se účel z 20. století nevytratil, byly zde sklady OPBH. Celý objekt je rozdělen mezi nájemníky a městskou část Praha 1, přičemž vstupní knihkupectví a objekt na dvorku, jež se skládá ze suterénu, administrativního 1. patra a terasy, byly pronajaty Společnosti Franze Kafky.

V objektu na dvorku je důležitý prostor suterénu, kde je jedna velká místnost – multifunkční sál. Společnost zde chce pořádat přednášky a koncerty a chce sál také pronajímat. Původně zde byly pouze otlučené zdi, očouzené od posledního požáru a špatně izolované, podlaha byla kryta jen pálenými dlaždicemi. Architektonické řešení tohoto sálu je velmi prosté, byla zrekonstruována podlaha a zdi odizolovány a omítnuty. Působí tedy velice čistě a jednoduše, a tak si sál uchovává původní charakter klasicistního sklepního prostoru.

Sál je nosnými oblouky rozdělen na pomyslné třetiny. Zadní třetina sálu je velmi mírně vyvýšena, je zde tedy jakési symbolické pódium. V této části se nachází černé, opět velmi jednoduché skříně, v nichž je umístěna replika knihovny Franze Kafky. Do prostoru by měla přijít ještě replika stolu Franze Kafky, nicméně zatím není možné jej pro jeho rozměry do sálu nastěhovat. Zhruba uprostřed se nachází točité schodiště vedoucí do administrativního patra, které je pojednáno opět v černé barvě a působí vzdušně, elegantně a jednoduše.

Dvůr byl ponechán v držení magistrátu, aby mu zůstal na chod domu vliv. Ve vstupní části domu za knihkupectvím bude na podzim otevřena veřejná knihovna s internetem. Celá přestavba stála kolem 9 milionů korun, tato částka byla rozdělena mezi Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo pro místní rozvoj a evropské fondy. Jak již bylo uvedeno, přestavbu navrhla architektka Marcela Steinbachová ve spolupráci s americkým architektem Stevenem Hollem.


Celá realizace je jako Franz Kafka sám. Velmi čistá, kvalitní, na úrovni. Dýchá na nás černobílá elegance noblesního literáta. Zároveň je přímá, na nic si nehraje. Jak zdůraznil Arnošt Lustig, Kafka je nejdůležitější spisovatel pro současnost a Praha je Kafkou bohatší.

Celá realizace je jako Franz Kafka sám. Velmi čistá, kvalitní, na úrovni. Dýchá na nás černobílá elegance noblesního literáta. Zároveň je přímá, na nic si nehraje. Jak zdůraznil Arnošt Lustig, Kafka je nejdůležitější spisovatel pro současnost a Praha je Kafkou bohatší.

Marcela Steinbachováse po bakalářském studiu na Filosofické fakultě University Karlova v Praze věnovala dalšímu studiu na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové v ateliéru architektury u profesorů Rajniše a Skříteckého a současně studovala na Akademie výtvarných umělců Školu architektury u profesora Emila Přikryla, kterou dokončila v roce 2003.

Od roku 2001 spolupracovala na projektu KRUH a v roce 2007 se stává spoluzakladatelkou sdružení „skupina“. Absolvovala zároveň i několik zahraničních stáží - semestrální stáž na Cooper Union v New Yorku, dále semestrální stáž ve Vídni na Universität für Angewandte Kunst v ateliéru Wolfa D. Prixe, či Letní školu architektury v Salzburku.
web: www.skupina.org

Realizace a projektyCentrum Franze Kafky - rekonstrukce domu na Starém Městě (společně s S. Hollem)
knihkupectví a knihovna Franze Kafky

Obnovení bytu ve „Skleňáku“, 2006 (Praha)
Soutěžní projekt na Václavské náměstí, 2005 (Praha)
Pražské Quadriennale do Toronta - putovní výstavní stánek společně s K. Kinterou, R. Juhásem
Místo klidu pro Pražské Quadriennale společně s K. Kinterou, R. Juhásem
Komorní scéna Aréna, 2005 (Ostrava)
Kavárna Moka, Staré Město
Interiéry administrativní a výrobní budovy v Hodoníně, 2004
Velvyslanectví v Gruzii - soutěžní projekt společně s M. Rusinou
Úprava náměstí Jana Palacha - soutěžní projekt společně s E. Přikrylem
Povoláni: architekt(k)a - expozice výstavy společně s E. Přikrylem
Interiér řadového domu v Chabrech
Interiéry bytů a půdních vestaveb
Stánek pro VŠUP
Nástavba domu v Šeberově
Rodinný dům do Černošic
Hotel Absolut
Vinárna Eclair, fast food FastOne
Klíčová slova: