Architektura /

Co říkají turisté na dostavbu Staroměstské radnice II

Dnes Vám opět přinášíme krátkou zpověď pečlivě vybraných turistů ze Staroměstského náměstí, kterých jsme se ptali na jejich subjektivní pocit z rozbitého prostoru náměstí, kde se místo původní budovy radnice nachází park. Přečtěte si názor polské lékařky a mladých novinářek z Venezuely.

EARCH.CZ , 14. 9. 2010

Foto: eArch
Polská rodinka... maminka lékařka, syn maturant a dceruška školačka.

M.Č.: Když se podíváte na proluku vedle Staroměstské radnice, nechali byste ji prázdnou nebo Vám zde očividně něco chybí? Mám ráda nové budovy, ale ne v tomto místě. Sem se moderní stavby nehodí. Jedná se o historické prostředí, které by se mělo zachovat. Stejně tak na Malou Stranu se nehodí nic moderního.

M.Č.: Takže byste to nechala prázdné, tak jak to je, s parkem, který tu stojí? Ano, mě se to líbí s parkem. Tak je to super. Jinak by zde nebyla žádná zeleň ani stín, kam by se turisté mohli v parných dnech schovat. Přece jenom je toho v Praze k vidění hodně, takže nějaké místo k odpočinku se zde hodí.

M.Č.: Co byste řekli na nějakou dočasnou stavbu, která by zde stála třeba jen tři měsíce a potom by se vše navrátilo do původního stavu? Pohoršovalo by Vás to? Nepohoršovalo, ale myslím si, že by to narušilo kompozici náměstí, které by tím získalo úplně jinou podobu. To je to krásné na centru Prahy, že jsou zde všechny budovy staré a čiší z nich historie a příběh. Něco moderního by zde působilo jako kaz.

M.D.: Co si myslíte o Praze, nezdá se Vám staromódní? Ne, to ne. Praha je nejkrásnější město na světě. Nevypadá to tu jako skanzen. Líbí se mi centrum, které tu máte. Zdejší prostředí vychází z historie. Kvůli tomu sem jezdíme. Stejně tak jako lidé z Číny apod. Byla by škoda tento celek narušit nějakou moderní budovou, tím by se ztratil místní ráz a možná by Vám sem nejezdilo tolik návštěvníků.

 

Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE

 

 

Foto: eArch
Dvě slečny z Venezuely, obě dvě novinářky, obě dvě 24 let mladé. Nebylo jim příliš do řeči, protože právě přijely a chtěly si toho co nejvíce projít, ale nedali jsme se a vyzpovídali je....

M.Č. Otázka zní, jestli máte ze zdejšího náměstí pocit, že zde něco chybí. Náměstí má víceméně tvar obdelníku, ale zde vyčnívá z půdorysu park, který zde v minulosti neexistoval. Všimněte si Staroměstské radnice, jak je rozbitá. Myslíte si, že by zde měl zůstat park nebo že by fasáda Staré radnice měla pokračovat a navázat na nový objekt? Slečna 1: Ne, myslím, že park je ok, pokud se zachová atmosféra města. Slečna 2: Ano, řekla bych to samé. Nejdůležitější je zachování genia loci.

M.Č.: Takže byste zde neuvítali nic nového? Slečna 1: Myslím, že by se tím náměstí stalo přeexponované. Člověk by musel vnímat příliš mnoho výrazných věcí na tak malém místě.

M.D.: A co si myslíte o Praze obecně, je to moderní město otevřené novému developmentu? Slečna 1: Můj první názor byl, že se jedná o velmi historické město, ale po delší době zde strávevné jsem zjistila, že je to moderní město, ale ne tak moc, jako ostatní města v Evropě nebo na světě. Ale každopádně je velmi pěkné ho navštívit, protože si udrželo svou atmosféru v proudu času. Na druhou stranu kdyby šlo více s dobou, pomohlo by to ekonomicky zdejším obyvatelům. Pro turisty by to ale nic neměnilo, protože sem turisté jezdí právě za těmito historickými lahůdkami, které Praha reprezentuje.  

Zajímá-li Vás téma dostavby Staroměstské radnice, přijďte si poslechnout názory odborníků na konferenci Křižovatky architektury a zapojte se do následné diskuze.  

 Název:

 Křižovatky architektury

 Kdy:  16.9. 2010, 11:00 - 17:15

 Kde:  Atrium FA a FSv ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 - Dejvice

 Pořádá:  ABF a.s., EARCH, Katedra architektury FSv ČVUT

 Přihlášky:  http://krizovatkyarchitektury.cz/2010/cz/prihlaska.asp

 

Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři