Co říkají turisté na dostavbu Staroměstské radnice III

Středa, 15. Září 2010 - 2:00
| Napsal:
Přinášíme Vám poslední krátkou zpověď náhodně vybraných turistů přímo na Staroměstském náměstí. Jejich názor je víceméně stejný, z čehož by si studenti na workshopu Gočár se dívá, Rojkind tě povede mohli vzít inspiraci pro podstatu svých návrhů. A radní samozřejmě také.

M.Č.: Když se podíváte na rozbitý půdorys náměstí, řekli byste, že zde něco chybí nebo Vám příjde všechno v pořádku?
Polský student: Nemám ponětí. Co by zde mělo chybět?

M.D.: Historie místa byla taková, že zde původně stála vcelku velká budova, která byla součástí radnice. Nyní radní města přemýšlí o tom, že by vypsali již několikátou architektonickou soutěž na dostavbu proluky.
Student: Mělo by to zůstat tak, jak to je - s parkem.
Polská studentka: Ano, měli by to nechat. Není důvod to měnit, jelikož by se nejednalo o přirozený vývoj místa. Stála by zde sice opět stará budova, ale myslím si, že by to nestálo za to. Podle mne by to nevyřešila ani žádná nová stavba.
Student: Park je výborný. Turisté si tam posedí, odpočinou...

M.Č.: Slyšeli jste o kontejnerové architektuře? Používají se na ni přepravní ISO kontejnery, z kterých se staví dočasné a často také mobilní stavby. Co byste řekli budově z těchto jednotek?
Student: Ne, to také ne. Je zde spousta místa, aby se postavilo něco, co by se sem hodilo více a co by zapadlo mezi okolní budovy, aby je to nenarušovalo.
Studentka: Je to tak krásné místo, že by se zde nehodilo nic nového.

M.D.: A poslední otázka, jaký máte pocit z města Prahy? Přijde Vám spíše zakonzervovaná nebo pulsující?
Student: Je to nové město jako např. New York, ale na druhou stranu má dlouhou historii. Proto sem jezdí tolik turistů, kteří si užijí jak procházku po Starém městě, tak nákupy v současných obchodních galeriích. \například vlakové nádraží je velmi moderní a pěkné. Praha je hodně turistická a shrnul bych to tak, že je Praha moderní město s respektem k historii.
Studentka: Ale má to své mouchy. Když jsme šli z Karlova mostu na Staromětské náměstí, nenašla jsem obchůdek, kde bych si koupila pití. Všude jsou samé suvenýry, restaurace apod.

Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE

Narazili jsme na pracovníka z čínské TV, který pochází z města Changzhou vedle Shanghaie. Byl velmi příjemný, a přestože byl v České republice první den, měl velmi vyjasněný názor o dostavbách v historickém centru.

M.D.: Připadne Vám, že zde (ukazujeme směrem k parku vedle Staroměstské radnice) něco chybí?
Hlas 1: To je těžké říci... ty budovy jsou velmi krásné.

M.D.: Během druhé světové války bylo pravé křídlo Staroměstské radnice zničeno, a nyní pražští zastupitelé uvažují o vypsání architektonické soutěže na novou budovu. Co si o tom myslíte?
Hlas 1: Ne, nic zde neměňte. Každý kámen na tomto náměstí tvoří dlouhou historii. Byla by chyba zde stavět něco nového, jelikož by to mohlo zničit atmosféru celého náměstí.

M.D.: Co říkáte na Prahu? Zdá se Vám být moderním městem?
M.Č.: Nebo jako museum historických budov?
Hlas 1: Mohu hodnotit pouze centrum, které je opravdu pouze historické. Navštívili jsme pár obchodů, a ty jsou moderní. Ale to stačí. Na budovách bych neměnil ani barvu.

Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE

 

Klíčová slova: