Designová svítidla - 8. díl: Ostatní kolekce

Pondělí, 16. Březen 2015 - 0:00
| Napsal:

Již jsme představili pár vybraných designérů a architektů, kteří s HALLA spolupracují, a ukázali výsledky jejich tvorby. Dnes se podíváme na některé další série a mimo jiné ukážeme, že skvělých výsledků dosahuje HALLA také ve spolupráci se studenty designu.

Realizace s použitím svítidel ELUMI - foto © HALLA
Fotoalbum: 
Simona Hrušková, svítidlo OVILI - foto © HALLA
Andrea Löfflerová, svítidlo STEP - foto © HALLA
Andrea Löfflerová, svítidlo STEP - foto © HALLA
Lukáš Řípa, svítidlo DRAMI - foto © HALLA
Lukáš Řípa, svítidlo DRAMI - foto © HALLA
Martina Doležalová, stolní lampa FLOU - foto © HALLA
Martina Doležalová, stolní lampa FLOU - foto © HALLA
Série svítidel ELUMI - foto © HALLA
Svítidlo ELUMI - foto © HALLA
Série svítidel RUNDO - foto © HALLA
Svítidlo RUNDO - foto © HALLA
Svítidlo RUNDO - foto © HALLA
Svítidlo ALUMO - foto © HALLA
Svítidlo ROTAO - foto © HALLA
Stojací svítidlo LEIRA - foto © HALLA
Svítidlo STUBI - foto © HALLA
Svítidlo STUBI - foto © HALLA
Svítidlo STUBI - foto © HALLA
Série svítidel TREND - foto © HALLA
Realizace s použitím svítidel RUNDO - foto © HALLA
Realizace s použitím svítidel ELUMI - foto © HALLA
Realizace s použitím svítidel ELUMI - foto © HALLA

Svěží studentské návrhy

Svítidlo OVILINejnovějším přírůstkem designových svítidel HALLA je série OVILI, za níž stojí čerstvá absolventka průmyslového designu Simona Hrušková. Návrh vznikl v rámci soutěže, již HALLA pořádala s UMPRUM. Na základě vydařené spolupráce na realizaci soutěžního návrhu byla designérka oslovena s možností dlouhodobé spolupráce. „Podmínkou soutěže od společnosti HALLA bylo použití technologie zakružování daného hliníkového profilu. Nechtěla jsem se pouštět do komplikovaných tvarů, a tak jsem využila jednoduchého kruhového svítidla. Jeho „zlomením“ v polovině jsem získala novou tvarovou dimenzi svítidla a odklopení zlomené části umožnilo přidat i nepřímou složku osvětlení. Myslím si, že právě toto firmu HALLA oslovilo,“ uvádí Simona ke svému návrhu a ke spolupráci s HALLA dále dodává, „Jednoměsíční workshopy design týmu se rozběhly v létě 2014. Spolupráce byla výborná, hodně inspirující a produktivní. HALLA se nebojí pouštět do nových nápadů a snaží se hledat nová řešení. Tento přístup je doslova osvobozující. V týmu tak vznikla čtyři nová svítidla, právě díky vzájemné spolupráci všech designérů a vývojového oddělení HALLA. Byla to výborná zkušenost, které si vážím.“

Ze stejné soutěže pro studenty Ateliéru průmyslového designu na Vysoké škole umělecko-průmyslové, vedeného MgA. Ivanem Dlabačem, vzešla i svítidla STEP dle návrhu Andrey Lofflerové a DRAMI od Lukáše Řípy. Spojuje je opět stejný hliníkový profil s vypalovanou práškovou barvou, opálový difuzor z PMMA, světelné zdroje LED a možnost závěsné či přisazené instalace. I tato svítidla patří k novinkám, s nimiž HALLA přichází na trh. Seznámit se s nimi můžete na blížící se specializované výstavě Světlo v architektuře, která se koná 8. – 11. 4 2015 v pražském Mánesu.

Svítidlo STEP Svítidlo DRAMI

Nápadité lampičky

Ve spolupráci se studentkou produktového designu na UJEP, Martinou Doležalovou, vznikla výrazná stolní lampa FLOU, která využívá nejmodernější osvětlovací technologie OLED. „Inspirací mi bylo reálné prostředí kolem pracovního stolu, a tomu se přizpůsobil i celkový tvar svítidla,“ dodává ke svému návrhu mladá designérka. Velký otočný světelný panel zaručuje rovnoměrné osvětlený pracovních prostor. Lampu je možné volně postavit na stůl či připevnit k pracovní ploše. Všechny konstrukční prvky jsou přiznané a tím si svítidlo získává svůj osobitý ráz, k čemuž přispívá také tvar připomínající kořeny rostlin. Lampa FLOU je vyráběna v několika barevných variantách s intuitivním dotykovým ovládáním.

Stolní lampa FLOU

V jednoduchosti je krása

Série ELUMI, RUNDO, ALUMO, ROTAO pracují s jednoduchými geometrickými vzory – ať již jde o kruh, čtverec či jiné prosté tvary. Tato jednoduchost spolu s použitými materiály vytváří nadčasový design. Velkou předností jsou potom možnosti instalace – většinu těchto svítidel lze použít jako přisazené, závěsné či nástěnné.

Svítidlo ELUMI Svítidlo RUNDO

Lehkostí vynikají také stojací svítidla LEIRA, která existují ve třech různých provedeních: s nestmívatelným elektronickým předřadníkem, stmívatelné pomocí tlačítka či automaticky řízené prezenčním a pohybovým čidlem. Uplatnění tak naleznou nejen v pracovnách, ale také ve společenských prostorech nebo v jednacích a zasedacích místnostech.

Stojací lampa LEIRA

Výraznější, avšak konstrukčně stále velmi jednoduchá jsou svítidla STUBI. Tato závěsná nebo přisazená svítidla jsou dostupná ve třech různých délkách a třech různých barvách. Díky svému tenkému válcovému tvaru naleznou široké uplatnění ve společenských, kulturních a reprezentativních prostorech.

Svítidlo STUBI Svítidlo STUBI

Seriál o zákulisí české ‚světelné‘ školy vzniká ve spolupráci se společností HALLA, a.s., která je významným českým výrobcem a vývozcem designových svítidel.

Článek vznikl za podpory společnosti HALLA, a.s.

Klíčová slova: