Severský stánek – nominace soutěže Olověný Dušan 2016

Úterý, 26. Duben 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Zadání = výstavní stánek severské literatury s podtitulem #ReadNordic na pražský veletrh Svět knihy. Výsledek = osobitý prostor vystavěný na myšlence „čtení knihy,“ která je napsána v duchu skandinávských motivů. Jejím autorem je Dávid Sivý.

Dávid Sivý, Severský stánek - foto © Olověný Dušan
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Dávid Sivý
Škola FA ČVUT – Ateliér Karel & Šafařík / průmyslový design
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 7 - Holešovice
Datum projektu 2016

Severský stánek

Dávid Sivý
Ateliér Karel & Šafařík

Severský stánok sa odlišuje od okolitých stánkov jeho priestorovou deformáciou, čím ho stavia do pozície čestného hosťa a zároveň tým reaguje na určitý stereotyp vystavovania na veletrhoch.

Tvar je definovaný plochou danou prenajímateľom, ktorá je diagonálne naklopená do podlahy a vytiahnutá na povrch pomocou princípov optického klamu.

Priestorový objekt je z každého pohľadu iný a z rôznych uhlov pohľadu sa deformuje a mení, ako aj farebné nasvietenie plochy definujúce atmosféru danej situácie.

Samotný priestor na vystavovanie je schovaný za zlomenou plochou, ale zároveň otvorený ako kniha pre návštevníkov veletrhu.

Ak sa ponoríme hlbšie do knihy nájdeme v nej to čo hľadáme. Čaro severskej literatúry sa skrýva v jednoduchosti a ak sa odprostíme od predstavy konvenčného vystavovania nájdeme v samotnom objekte všetko, podobne ako v knihách.

Nominační video projektu.

Hodnocení poroty:

Návrh tohoto stánku vnímám jako velkorysý, koncepčně přesvědčivý a okázalý. Ve srovnání s ostatními návrhy mne tento projekt zaujal pro svou silnou výrazovou formu. Oceňuji především odlišný způsob uvažování a přístup k samotnému zadání. V tomto případě sice zadání nebylo zcela splněno, respektive dotaženo, ovšem nemyslím si, že je to na škodu. Koncepčně je projekt dostatečně silný, aby dokázal přesvědčit a obhájit svůj záměr. Ve vztahu k měřítku celého prostoru výstaviště a přilehlých stánků oceňuji také proporce návrhu. Stánek se stává vice prostranstvím, místem setkávání, místem s jasnou definicí. V kontextu s tématem ve mě právě toto vnímání místa evokuje výrazy jako např. společnost, diskuse, zaujetí/zklamání, zábava, emoce, téma k rozhovoru nebo jen zalepení mezery v čase. Návrh stánku s částečně interaktivním konceptem vnímám naprosto stejně. Co bych ale celé prezentaci vytkla, tak že je až příliš abstraktní. Popis a výklad je nedostačující, sice donutí zvědavého k zamyšlení, ale to nestačí. Na tomto projektu si nejvíce uvědomuji to, jak bych přivítala osobní obhajoby alespoň těch nominovaných projektů.