Architektura /

Kolik počítačových programů ovládáš, tolikrát si člověkem

Takto parafrázované přísloví vystihuje nároky na dnešní vzdělání. Počítačová gramotnost je pro dnešní dobu standardem určité úrovně vzdělanosti. Nejenže zvyšuje naše šance na kvalitní a dobře hodnocené zaměstnání, stejně tak jako znalost cizích jazyků, ale také nám umožňuje řešit i složitější pracovní postupy. Ne vždy pro zadaný úkol vystačíme s jedním programem. A tak jako ten, kdo se učí třetí a další cizí jazyk, zvládá ho lehčeji. Tak to samé platí i pro zvládnutí počítačových programů. Jejich ovládání vychází z principů počítačových specifik a při zvládnutí určitého stupně počítačové gramotnosti lze další programy zvládnout v relativně krátkém čase.

Petr Vaněk , 11. 6. 2003

V rubrice e-PRAXE / software si postupně v následujících 5 dílech představíme zásadní typy programů, bez kterých se v naší praxi pravděpodobně neobejdete. Nejdůležitějším programem, zřejmě hned po programu ve Vašem mobilním telefonu, je pro architekty a projektanty program pro projektování – CAD. Zkratka, která dobyla svět, v překladu znamenající doslova navrhování pomocí počítače. CAD programy byly původně programy obecné, určené návrhářům všech technických profesí. Po prvním nadšení z projektování na počítači se ale obecnost CAD programů postupně začala jevit jako nevýhoda. Programy se začaly přizpůsobovat specifikům architektonického navrhování a stavebním normám, vznikl specializovaný CAD pro architekty a projektanty, tzv. CAAD – Computer Aided Architectural Design. Objevily se první objektově orientované CAD programy, které dokázaly vytvářet a upravovat jednotlivé stavební prvky (okna, dveře, zdi, schodiště, střechy, a další), z nichž byl objekt navržen, a to jak v rovinných výkresech, tak i v prostoru. Tyto programy umožňují u plošných výkresů automatizovat některé pracovní postupy jako je šrafování, kótování, automatické výpočty ploch místností,... U prostorových modelů navrhovaných objektů pak umožňují generování plošných (2D) výkresů (fasády, řezy, řezopohledy, půdorysy, perspektivy). Vývoj se však nezastavuje. Posledním trendem jsou specializované CAD programy, které umožňují projektantovi navrhnout objekt složený z jednotlivých stavebních částí a konstrukčních prvků. Tento objekt následně slouží pro vygenerování požadované 2D dokumentace. Tato dokumentace je interaktivně obousměrně propojena s 3D modelem. Tudíž jakékoliv změny v 3D modelu se automaticky generují do 2D plánů a naopak. Speciální skupinou, jsou programy, které můžeme označit jako obecné modeláře. Tyto programy jsou vhodné pro vytváření složitých geometrických tvarů pomocí technologie NURBS. Jde o systémy, jako například CATIA, Rhino, Maya, 3D Studio a další, které svými vlastnostmi a pracovními postupy umožňují využít digitální technologie od samotného počátku procesu navrhování. Vznikají tak radikálně nové koncepty prostoru, které jsou nelineární, plné procesů průniků a toků, vytvářené s vědomím nedeterminovanosti. Úvahy nad jednotlivými CAD programy v následujících dílech doplní vždy jedno z následujících témat.

Foto: eArch
| prostorový model v CAD programu, v tomto případě se jedná o ARC+ |kancelářské balíky – jedná se většinou o několik samostatných programů, které umožňují zvládnout běžnou kancelářskou práci. Většinou obsahují textový editor, tabulkový procesor, program pro prezentaci, databázi, obrázkový editor, případně e-mailový klient. Produkty různých výrobců se liší počtem a standardem nabízených programů a v ne poslední řadě také cenou, za kterou je lze pořídit. Přiblížíme si produkty typu Microsoft Office, StarOffice, PC Suite, OpenOffice.org.
Foto: eArch
| Pracovní prostředí textového editoru Writer z kancelářského balíku OpenOffice.org. Podoba s ostatnímu kancelářskými programy je více než zřejmá, ovládání podobné |grafické editory – po úvodním zahřívacím kole se v druhém díle zaměříme na grafické editory. Ty si pro přehlednost rozdělíme na editory obrázkové, rastrové či chcete-li bitmapové a editory vektorové. Řeč se bude točit okolo programů, s jejichž pomocí zpracováváme naše grafické představy. Rozhodně nezapomeneme z bitmapových editorů zmínit programy jako je Adobe Photoshop, Corel Photopaint, Paint Shop Pro, z vektorových editorů pak Corel Draw, Adobe Ilustrator.
Foto: eArch
Foto: eArch
| Grafický a vektorový editor firmy Corel, zřejmě jediný větší rival konkurenčních produktů firmy Adobe |vizualizační software – stupňujeme tempo, v třetím díle se Vám pokusíme nastínit problematiku vizualizačních metod pomocí počítačových programů k tomu určených, různého stupně a kvality jejich výstupu. Namátkou jmenujme 3D Studio, Artlantis, 4D Cinema, LightScape, TrueSpace a další.
Foto: eArch
| Vizualizační program jako integrovaný prvek CAD programu, zde se jedná o Microstation J |projekt management – e-PRAXE, to není jen vytváření nesmírného množství dat výkresů a dokumentů, ale také jejich správa, sdílení a archivace. Jak sdílet data v rámci větší skupiny uživatelů a za pomoci jakého vybavení archivovat, v rámci projekčního ateliéru či sdílení prostřednictvím Internetu? Toto vše se pokusíme nastínit ve čtvrtém díle seriálu.prezentační software – pátý díl seriálu uzavře „letem světem“ nejzásadnějšími programy, které by si měl architekt či projektant ve své projekční praxi osvojit. Prezentační software je z dnešního úhlu pohledu, kdy je kladen důraz na profesionální prezentaci, důležitou součástí praxe. Nejedná se zde však pouze o programy pro předtiskovou úpravu – DTP (Desktop Publishing) – ale také prezentaci čistě počítačovou, ať tím máme na mysli webovou prezentaci, multimediální CD, nebo dnes stále častěji ve všech pádech skloňovanou virtuální realitu. Z prezentačních DTP programů se zmíníme o programech Adobe InDesign, Corel Draw, Quark-X-Press. Z programů pro tvorbu a úpravu webových stránek bychom neměli zapomenout na programy Dreamweaver, FireWorks, Flash, FrontPage, a další.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři