KOMA 2011: Soutěžní návrh #54

Pátek, 3. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:
NÁVRH DOMOVA PRO SENIORY PRAHA STRAŠNICE SYSTÉMEM PROSTOROVÉ MODULACE

Podpořte své favority i v hlasování na Facebooku zde!

Popis návrhu

Řešený pozemek se nachází poblíž Průběžné ulice v Praze 10. Je obklopen z 3 stran bytovou zástavbou. Severní strana pozemku směřuje do Gutovy ulice, která tvoří rozhraní mezi bytovkami a parkem, ve kterém je umístěn areál základní školy. Linky městské hromadné dopravy vedou průběžnou ulicí.

Budovy v bezprostřední blízkosti pozemku a rozměry parcely vytváří složitou situaci Z hlediska oslunění. Námi navržený objekt se s tímto problémem vyrovnává částečným natočením ke směru dopadajících slunečních paprsků, které umožňuje umístění bytových jednotek na západní straně. Natočení domu do osy Průběžné ulice také vylepšuje kontakt s okolní zástavbou.

Nově vzniklý objekt má 3 nadzemní a jedno podzemní podlaží. Vchody do budovy se nachází na severní a jižní straně pozemku. Prostor před budovou napojený na Gutovu ulici bude využíván pro parking. Nejnižší dvě podlaží jsou přístupné veřejnosti. Je zde umístěno wellness centrum s 30 metrovým bazénem a snack bar.

Bydlení pro seniory je řešeno jako malometrážní byty přístupné ze společné chodby. V místě styku chodeb jednotlivých bloků je umístěn rozšířený prostor k setkávání. Každý byt je vybaven hygienickou buňkou obsahují WC, umyvadlo a sprchový kout a pokojem s kuchyní. Prostor je upraven tak, aby vyhovoval pro pobyt člověka na invalidním vozíku. Dispozice jsou variabilní s možností přetvoření jak bytů pro jednotlivce s výměrou 20m2, tak bytů pro dva residenty s výměrou 40m2. Poslední úroveň tvoří střešní zahrada.

Hlavní stavební jednotkou objektu jsou prefabrikované prostorové moduly o velikosti 3,6x3,6x10,8m. Krajní moduly mají šířku 3,8m. Využiti systémových modulů splňuje požadavek nízkoenergetického standartu domu.

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: