L'Ocelot, Polyfunkční dům

Sobota, 4. Červenec 2009 - 11:00
| Napsal:
Stavba roku 2009 [6/55] | Polyfunkční dům L'Ocelot stojí v lokalitě Vysočan na ploše 2200 m2 se zastavěnou plochou cca 800 m2. Je tvořen dvěmi podzemními a dvěmi nadzemními podlažími. V podzemních podlažích jsou garáže s 62 stáními, skladovací kóje a vinný sklep. V nadzemních podlažích je 53 bytů a 6 ateliérů, většinou s terasou a s velkými francouzskými okny.

L’Ocelot se honosí odvážnou architekturou respektující místního génia loci. Vychází z ocelové tradice ČKD, která v minulosti místo silně poznamenala. Severní, západní i východní fasáda domu je vyrobena z ocelových plátů. Použitá speciální ocel rychle rezne, ale proces rezavění se brzy zastaví a vzniklá vrstva kysličníku železa naopak ocelové pláty chrání. Vznikne tak zajímavý designový prvek. Celý dům se promění v solidní ocelový ingot.

Jižní fasáda v kontrastu s ostatními, je velmi členitá a barevná dle barevného spektra použitého na obraze Mateřství od velmi známého malíře 20. století Marca Chagalla. Toto barevné spektrum prochází z venkovní fasády okenními otvory do interiéru všech bytů. Většina bytů je propojena s interiérem velkými francouzskými okny, která umožní dokonalé propojení interiéru a exteriéru. Střešní byty disponují velkými terasami s výhledem na celou Prahu. Každý byt vlastní sklepní skladovou kóji a bezpečnostní schránku na cca 120 lahví archivních vín ve vinném sklepě.

VÝHODA LOKALITY

Bytový dům vyrostl v blízkosti říčky Rokytky, na kraji parku, který je součástí území „Zelený ostrov“, jenž nově vzniká v okolí sportovní haly Sazka. Celé území původního areálu ČKD se v současnosti mění na moderní perspektivní pražskou čtvrť s velkým procentem zeleně. Blízké okolí říčky je téměř v celé délce stabilizováno územním plánem jako veřejná zeleň napojená na nově budované pražské cyklotrasy. Vysočany jsou rozvíjející se městská část, která bude brzy patřit mezi nejperspektivnější oblasti hlavního města. Výborně dostupná městská hromadná doprava, zeleň, rekreace, sport – to jsou kromě zajímavé architektury další výhody projektu L‘Ocelot.

DOPRAVNÍ DOSTUPNOST

Ve vzdálenosti několika minut jsou dvě stanice metra B – Českomoravská a Vysočanská. V dostupnosti jedné minuty od obytného domu je umístěna autobusová zastávka v docházkové vzdálenosti jsou i tramvajové zastávky. Parkování vlastních aut mají obyvatelé domu zajištěno ve dvou podlažích suterénních garáží přístupných výtahem.


Zobrazit místo STAVBA ROKU 2009 na větší mapě

PŘÍČKY, STĚNY

Mezibytové příčky a příčky mezi chodbou a bytem jsou z pohledového betonu, povrchově ošetřeny bezbarvým protiprašným a hydrofobizujícím nátěrem. Některé příčky jsou obloženy deskami Fermacell, které jsou opatřeny ekologickým barevným nátěrem dle návrhu designéra. Mezi obývacím pokojem a ložnicí jsou příčky obložené dřevěnými biodeskami s transparentním nátěrem. V horní části těchto příček je umístěno nepřímé osvětlení ložnic a obývacího pokoje. V koupelnách a WC jsou stěny opatřeny cementovou barevnou stěrkou.

KONSTRUKČNÍ A STAVEBNÍ ŘEŠENÍ

Nosný prvkem stavby je železobetonový skelet se dvěmi podzemními a devíti nadzemními podlažími. Skelet je založený na vrtaných pilotách v kombinaci se železobetonovou základovou deskou. Střecha je rovná jednoplášťová a obvodový plášť je kombinací ocelových a cetrisových barevných desek.

STROPY

V obývacím pokoji a ložnici je pohledový beton. V kuchyni, vstupní hale a WC jsou sádrokartonové podhledy.

PODLAHY

Obytné místnosti, kuchyň, vstupní hala a šatna mají masivní dřevěné dubové podlahy, v koupelnách a WC v kombinaci s cementovou probarvenou stěrkou. na terasách a balkonech jsou masivní dřevěné rošty z tropického dřeva.

DVEŘE

Bezpečnostní protipožární vstupní dveře standard NEXT jsou v kovové zárubni a s bezpečnostním kováním. Vnitřní otočné dveře jsou dřevěné, hladké, kování matný hliník. Vnitřní posuvné dveře jsou vyrobeny z dřevěného masivního rámu s průsvitnou makrolonovou vložkou.

OKNA

Dřevěná Eurookna otvíratelná a výklopná jsou na severní straně opatřena navíc akustickými větracími mřížkami umožňujícími trvalé větrání bytů bez otevření oken. Na jižní straně jsou dřevěná francouzská Eurookna (v některých bytech harmonikové kování umožňuje otevření v celém profilu).

BALKONY, TERASY

konstrukce zábradlí je z ocelových sloupků, výplň je z bezpečnostního skla nebo ve zvýšené atice ve stejném provedení jako fasáda.

SANITÁRNÍ VYBAVENÍ

WC – závěsná mísa, splachování ve standardu Geberit, koupelna – vana bílá 170, částečně ploché dno vhodné ke sprchování s otočnou skleněnou zástěnou, dvě umyvadla na dřevěné desce, zapuštěná skříňka se zrcadlem na kosmetiku. Mezonetové byty mají navíc sprchový box s keramickým polibanem a skleněnými dveřmi.

KUCHYNĚ

Vybavení kuchyně není součástí dodávky. Je připravená odtah na digestoř a soubor elektrických přípojek.

KRBY

Většina mezonetových bytů ve střešních nástavbách má přípravu pro krb (komínové těleso).

VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ

Jsou provedeny pouze jako obvodový plášť s dveřmi (vnitřní skříně nejsou součástí dodávky).

OSVĚTLENÍ A ELEKTROINSTALACE

Základní osvětlení je umístěno v rampě v horní části příčky (nepřímé osvětlení), ve středu hlavní místnosti je příprava na hlavní svítidlo, v obývacím pokoji je vypínač s možností stmívání, STA zásuvka je v každé obytné místnosti.

BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉM

Otevírání vchodových dveří klíčem nebo elektronickým zámkem z bytu, příprava pro videotelefon.

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ

V mezonetových bytech jsou provedeny rozvody počítačové sítě v obytném prostoru a v ložnicích.

VYTÁPĚNÍ, KLIMATIZACE

Centrální teplovodní s regulací termostatickými hlavicemi, v mezonetových bytech jsou elektrohlavice. V místnostech na jižní straně jsou instalovány do podlahy zapuštěná topná tělesa, v ostatních místnostech jsou bílé deskové radiátory. V koupelnách je podlahové topení s nástěnným žebříkovým radiátorem s el. vložkou. V některých mezonetových bytech je příprava na krb (komínové těleso). Mezonetové střešní byty a nebytový prostor mají přípravu (trubkování) na instalaci klimatizace.

PŘÍSLUŠENSTVÍ BYTU

Ke každému bytu náleží jedna skladovací kóje o minimální ploše 3m2 a jeden uzamykatelný box ve vinném sklípku. Prostor určený ke skladování vína je klimatizovaný. Jednotlivé vinné kóje jsou vyzděny z režných cihel a jsou opatřeny bytelnou uzamykatelnou mříží. kapacita každé kóje je přibližně 120 archivních vín. Ke každému bytu je možno zakoupit jedno až dvě parkovací stání v podzemních garážích.

MĚŘENÍ A REGULACE

Měření spotřeby elektřiny, spotřeby vody a vytápění je samostatné pro každý byt.

SCHODIŠTĚ V MEZONETOVÝCH BYTECH

Dřevěná, popř. ocelová konstrukce, obložená sádrokartonem, dřevěná stupnice.

 6 / 55  Přihlášená stavba
 Název:  L'Ocelot, Polyfunkční dům
 Místo:  Ocelářská 344/10, Praha 9
 Typologický druh:  Obytná budova
 Typ stavby:  Novostavba
 Autor:  Petr Suske - SEA Architekt
 Dodavatel:  Podzimek a synové s r.o.
 Přihlašovatel:  Podzimek a synové s r.o.
 Investor:  LOcelot a.s.