Nejlepší návrhy univerzitního kampusu vzešly z Liberce

Úterý, 9. Listopad 2010 - 1:00
| Napsal:
2. ročník studentské architektonické soutěže, který uspořádala architektonická a projekční kancelář HELIKA a.s., byl zaměřen na zpracování urbanisticko-architektonického návrhu areálu kampusu lékařské univerzity pro město HO v Ghaně. Porota nakonec ocenila návrhy Marie Pavlasové a Adama Trefila z TU v Liberci.

Předmětem soutěže byl urbanisticko-architektonický návrh areálu kampusu lékařské univerzity pro město HO – administrativní centrum regionu Horní Volta státu Ghana. Dle zadání měl návrh komplexu zahrnovat prostory pro výuku, ubytování, vědu a výzkum, administrativu univerzity, společensko-sociální funkci a jeho nedílnou součástí mělo být také dopravní řešení areálu.

„Letošní zadání bylo stejně jako u minulého ročníku zaměřeno na urbanismus. Tentokrát ale měli studenti zadání těžší, protože s ohledem na vzdálenost Ghany od České republiky, se na místo nemohli zajet podívat. U vítězných projektů mohu jako předseda poroty konstatovat, že se studenti s tímto zadáním vyrovnali velmi dobře a doufám, že účast všech studentů v naší soutěži jim ukáže různé podoby práce architekta, která není rozhodně jednoduchá,“ uvedl Akad. arch. Vladimír Kružík z pořádající architektonické a projekční kanceláře HELIKA a.s.

Po dlouhých diskuzích se nakonec porota rozhodla neudělit první a třetí místo, a naopak ocenit 2 nejlepší návrhy místem druhým a odměnou 45 000 Kč za každý návrh. Vítězi soutěže se stali studenti architektury Technické univerzity v Liberci – Marie Pavlasová a Adam Trefil.

Podívejte se na oceněné návrhy Marie PavlasovéAdama Trefila!

Návrh Marie Pavlasové ocenili porotci jako nejpřijatelnější z hlediska prolínání prostorů a prostupu okolní přírody do struktury architektury stejně tak z hlediska barevnosti. Kvazi nahodilá struktura kampusu zachovává jednoduchost a řád. Porotci také kladně ohodnotili profesionální prezentaci projektu. Druhý oceněný návrh Adama Trefila kvitovali porotci pozitivně především s ohledem na ztvárnění obytné části kampusu, který je živou strukturou čerpající z tradic ghanského osídlení. Prezentace projektu se velmi blížila profesionální úrovni.

více informací na www.helika.cz

Architektonická a projekční společnost Helika působí na českém trhu investiční výstavby a poradenství již od roku 1990. V krátkém období se pak přerodila v akciovou společnost. Helika se vyprofilovala jako přední architektonická, projekční a inženýrská společnost v oblasti pozemního stavitelství a dopravních staveb. Od května 2004 rozšířila společnost Helika své aktivity na Slovensko a otevřela svoji pobočku v Bratislavě. V červnu 2007 se stala součástí nadnárodní korporace Obermeyer působící v oblasti architektury a projekčních činností v zemích po celém světě. K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopech, výstavba Národní technické knihovny v Praze – Dejvicích, multifunkční projekt Centrum Chodov v Praze na Jižním Městě, výstavba chirurgického pavilonu Vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích, rekonstrukce Dětské fakultní nemocnice v Motole, výstavba obytného komplexu Zelené údolí v Praze – Kunraticích či multifunkčního sportovního centra O2 Arena v Praze – Vysočanech. Helika je také architektem a generálním projektantem projektu nemocnice a baziliky v Libreville, hlavním městě Gabonu.

Klíčová slova: