Plovárna Jenštejn

Úterý, 1. Prosinec 2009 - 1:00
| Napsal:
Projekt, který získal v soutěži mladých a začínajících arhitektů do 33 let Architect Award 2009 Cenu mediáního partnera.

Plovárna v Jenštejně vytvoří zázemí pro koupající se návštěvníky a místo pro odpočinkové aktivity. Součástí objektu je kavárna s jednoduchým občerstvením, která je určena k celoročnímu využití.

Vesnice Jenštejn je mimořádně urbanisticky zachovalá. Vznikala jako typ okrouhlice a její urbanismus je i dnes jasně rozpoznatelný. Náves s radiálně uspořádanými domy tvoří její centrum, blízký středověký hrad je dalším význačným bodem obce. Směrem k jádru vesnice vede dlouhé údolí kolem potoka, jehož přehrazením vznikly tři rybníky. Dno údolí je oproti okolnímu terénu cca o 6 metrů níže.

Plovárna je umístěna v jižní části údolí, v patě severního svahu na hrázi druhého rybníka, který je jediný využívaný ke koupání. Stavba je umístěna ve svahu, volná hráz nebyla narušena, zůstala volná a umístěním plovárny s jasně vymezenými „štítovými“ fasádami. Stavba je v co nejbližším kontaktu s rybníkem, ale respektuje ho, pouze se ho dotýká.

Architektonické řešení plovárny je z velké části určeno, jejím řešením urbanistickým, také měřítkem hráze, rybníka a vesnice a orientací ke světovým stranám. Velká francouzská okna jsou orientována na sever, nemusí být stíněna. V létě vrhá plovárna stín na dřevěnou terasu a poskytuje útočiště před sluncem, které jinak osvětluje celou hráz. Stavba je navíc navržena v co nejtěsnějším kontaktu s terénem a okolím.
 

       

       

 

Architektonické ztvárnění interiéru, exteriéru a parteru se prolíná – materiálově i výškově. Vstupy do kavárny i do plovárenského zázemí je z terénu.

V pohledu od silnice na Vinoř, která je v úrovni střechy plovárny, se uplatňuje pouze střecha objektu. Proto je navržena jako extenzivní zelená.

Obvodové zdi jsou obloženy dřevem – modřínové palubky na dřevěném roštu. Modřínová prkna jsou použita i na terasy a mola. Schody i venkovní terasa před vstupem do kavárny je betonová, stejně jako interiérové podlahy – všechny jsou ze strojově hlazeného betonu.

Plovárna Jenštejn
Michaela Roženská
Cena mediálního partnera v kategorii Studie - Školní práce
Klíčová slova: