Přeměněný. Přepracovaný. A to kompletně…Mac Book Pro

Středa, 12. Listopad 2008 - 2:43
| Napsal:
Chcete-li vytvořit něco opravdu odlišného, musíte pracovat zcela odlišným způsobem. Designéři a inženýři společnosti Apple spolupracují při každém stádiu vývoje produktu. Je to partnerství, které umožňuje inovace. A to je přesně způsob, jakým byl vytvořen nový MacBook Pro. Se svým průlomovým unibody pláštěm je naprostou revolucí ve způsobu, jakými jsou notebooky vyráběny.

 

Doposud byly všechny notebooky vyráběny stejným způsobem. Spojováním více částí pro vytvoření jediného pláště. Ale jakmile začleníte všechny nezbytné části, přidáte tím rozměry, hmotnost, složitost a další příležitosti k neúspěchu. Řešením tohoto problému jako je tento vyžaduje více než jen jednu dílčí změnu. Vyžaduje to průlomovost. Při vytváření nového MacBooku Pro navrhli designérské a inženýrské týmy způsob, jak spoustu částí nahradit jen jednou. Tato jediná část se nazývá unibody — bezešvý plášť vyřezaný z jediného kusu hliníku.
 
 
Samozřejmě, vytvoření pouhé jediné části si s sebou nese i své vlastní výzvy. Když máte více částí, které jsou k sobě upevněny, tolerujete to, že nemusí být zcela perfektní. Máte dostatek prostoru, ať doslovně, tak obrazně. Ale když máte pouze jednu část, která je odpovědná za více funkcí, je rozhodující vyrobit každou část s naprostou precizností na mikrony. Pokaždé. Nespočetněkrát. Byl tedy pouze jediný způsob, jak této úrovně přesnosti dosáhnout: vylisovat unibody z bloku pevného hliníku použitím číslicově řízených počítačových strojů neboli CNC — druhů používaných v leteckém průmyslu při vytváření kritických částí pro kosmické mise.
 
 
Když nový MacBook Pro zvednete, okamžitě si všimnete toho rozdílu. Celý plášť je tenčí a lehčí. Vypadá čistě a rafinovaně. A je silný i odolný — perfektní pro život uvnitř (a venku) vašeho kufříku či batohu.
 

 

Tloušťka notebooku závisí na technologii uvnitř. LCD displeje normálně používají studené katody fluorescenčních lamp neboli CCFL, které vytvářejí světlo a projekci obrazu na obrazovce. Ale to s sebou nese dva problémy. Prvním je, že tyto lampy vyžadují spoustu místa, takže displej nemůže být příliš tenký. Druhým je, že stejně jako fluorescenční světla u vás doma nebo v kanceláři se musí ty uvnitř vašeho CCFL displeje pro svůj plný jas zahřát, což nějakou dobu trvá. A to je velké mínus. A to je také důvod, proč si inženýři společnosti Apple vybrali pro nové MacBooky Pro technologii LED podsvícení.
 
 
LED podsvícení vytváří stejné množství jasu na mnohem menším prostoru. Takže může vytvořit strukturu, která dělá LED displej mnohem tenčím. A na rozdíl od fluorescenčních lamp dosahuje LED podsvícení maximálního jasu okamžitě.
 
 
Podívejte se na displej MacBooku Pro a uvidíte další velký rozdíl. Sklo. Které je od okraje k okraji a naprosto nepřerušovaný skleněný displej dělá více, než že jen dobře vypadá. Rovněž dodává LED displeji strukturu, což je pro něj velice přínosné. A není zasazeno v žádném kovovém rámu (další nadbytečné části), která by vás rozptylovala od toho, co je na obrazovce.
 
 
 
 
Nový trackpad MacBooku Pro nemá žádné tlačítko, protože on sám je tlačítkem. To znamená, že má více prostoru pro navigaci, více prostoru pro klikání — vlevo, vpravo, uprostřed a kdekoliv mezi — na jednom místě. Designéři a inženýři společnosti Apple strávili bezpočet hodin při zvažování věci, jako je citlivost (Kolik tlaku se musí vynaložit pro kliknutí?), zvukovou odezvu (Jak kliknutí zní?) a tření po hladkém skleněném povrchu (Jaký je to pocit?).
 
 
A to je pouze hardware. Softwarový inženýři společnosti Apple hráli při vývoji trackpadu také velice velkou roli. Začlenili Multi-Touch gesta, včetně listování, svírání, otáčení a nově listování čtyřmi prsty. Výsledkem je větší, chytřejší, ergonomičtější trackpad MacBooku Pro vůbec. Je to jeden z mnoha detailů opětovně zvažovaných v průběhu navrhování.
Klíčová slova: