Muzeum nové generace ve Žďáře nad Sázavou

Pátek, 18. Září 2015 - 9:01
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

INCA, francouzská architektonická kancelář z Grenoblu, představuje ve spolupráci s Francouzsko-českou obchodní komorou jedinečný příklad spojení francouzských a českých zkušeností.

Muzeum nové generace ve Žďáře nad Sázavou

Projekt se vyznačuje inovativním přístupem v oblasti rozvoje regionu a revitalizace historicky významných míst. Při této příležitosti se 22. září 2015 uskuteční slavnostní otevření Muzea nové generace na zámku ve Žďáře nad Sázavou. Událost proběhne za přítomnosti autora ideové koncepce a ředitele INCA Gillese Martyho a investor Constantina Kinského. Otevření se zúčastní také velvyslanec Francie v České republice J. E. Jean-Pierre Asvazadourian a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Základní koncepce přeměny starého cisterciáckého pivovaru v Muzeum nové generace, jejímž autorem je právě INCA, představuje víc než jen pouhou revitalizaci. „Jde o skutečné zhodnocení historicky významného místa po kulturní a turistické stránce. Jedinečnost projektu spočívá v propojení všech aspektů objevování historické památky v bezprostřední blízkosti poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO. Klade důraz nejen na architektonické zpracování, ale zároveň na krajinný, umělecký, historický a památkový kontext,“ říká Gilles Marty, ředitel studia INCA. Právě v tomto ohledu překračuje realizace meze běžných představ o podobě a významu muzeí. „V interiéru muzea jsme vytvořili neobyčejnou instalaci, která poutavým způsobem provází návštěvníka historií tohoto místa od cisterciáckého věku přes barokní dobu až po současnost,“ dodává Marty.

Za měsíc své existence, tedy od srpna letošního roku, kdy muzeum poprvé otevřelo své brány veřejnosti, přilákalo již přes deset tisíc návštěvníků. Muzeum překvapí nejen originálním interiérem, ale také zajímavými exponáty, které byly zapůjčeny ze sbírek Národního muzea a Národní galerie v Praze. Tým INCA navrhl na základě svých zkušeností v oblasti rekonstrukce historických památek jedinečnou scénografickou koncepci, která zahrnuje originální dekorace, multimediální interaktivní panely, animace a audiovizuální prvky. Celek je navržen tak, aby návštěvníka zcela pohltil a poskytl mu nezapomenutelný zážitek. INCA navrhla kompletní úpravu veřejných prostor, venkovních prohlídkových tras, způsob rekonstrukce budov a podobu expozic včetně mobiliáře. To vše s důrazem na harmonické propojení památkového charakteru místa se specifickými požadavky na inovativní podobu muzea.

„Bez studia INCA projekt nikdy nevznikl“, domnívá se Constantin Kinský, stejný podíl na realizaci mají však i četní čeští partneři. Právě ve spolupráci s nimi stanovila INCA ty nejvhodnější odborné postupy. Francouzské studio INCA přineslo prvotní koncept projektu, do jeho dalšího rozpracování a samotné realizace se zapojili české stavební firmy, architektonická studia, animátoři, ilustrátoři, designéři, hudebníci a další umělci. Mezi českými partnery, kteří se na podobě Muzea nové generace podíleli, byli nejen architekti, ale také projektanti, scénografové, týmy z umělecké produkce či historikové. Za všechny jmenujme studio ROHÁČ STRATIL (architekt a scénograf expozice) nebo firmy SPACE8 a SPACETECHNIC v roli projektantů.

Francouzsko-česká obchodní komora byla iniciátorem vstupu studia INCA na český trh. „V citlivém a udržitelném přístupu studia INCA k revitalizaci historických památek ve Francii jsme viděli potenciál i pro záchranu a rozvoj českého kulturního dědictví. Z prvotního impulzu se pak stala dlouhodobá spolupráce a první česká realizace,“ komentuje spolupráci ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek.

INCA: Inovace, kreativita & architektura - Architektonická kancelář, která je specialistou v oblasti komplexní přeměny a revitalizace významných míst, se může pochlubit celou řadou projektů zaměřených na kulturní zhodnocení a rozvoj historických památek, jako je historické město Carcassonne, Gardský most (Pont du Gard), jeskynní komplex Lascaux, posvátné poutní místo v Lourdách, verdunská citadela, středověké město Rocamadour. V posledních několika letech šíří INCA své know-how a dlouholeté zkušenosti z oboru do zemí Evropy a Severní Ameriky.

O Francouzsko-české obchodní komoře - Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, sdružuje více než 290 členských společností a je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy.

Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem.

Klíčová slova: