Salon dřevostaveb 2010

Pondělí, 22. Únor 2010 - 1:00
| Napsal:
Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka dřevostaveb a staveb s použitím dřeva. Tento projekt vznikl s cílem zviditelnit kvalitní české realizace a během uplynulých ročníků se vyvinul v ucelenou přehlídku moderní dřevěné architektury. Pátý ročník v řadě s rekordním počtem 36 staveb potvrzuje, že zájem o dřevostavby v českém prostředí roste.

Domy ze dřeva se na Salonu představují zároveň jako technologická alternativa a jako alternativa životního stylu. Čtyřdenní program Salonu nabízí prostřednictvím výstavy, přednášek, projekcí dokumentů a tematické literatury jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího z české dřevěné architektury.

Středobodem Salonu je už tradičně výstava, kde jsou na velkoplošných bannerech prezentovány jednotlivé dřevostavby realizované za uplynulý rok v České republice. Bude se opět jednat o stavby zajímavé z hlediska architektonického, konstrukčního i dispozičního, a návštěvníci se tak mohou těšit na reprezentativní soubor současné české architektury ze dřeva. Součástí výstavy jsou letos kromě ekologicky šetrných rodinných domů také minimalistický čajový dům, či konstrukci rozhledny v chráněné krajinné oblasti.

Vyvrcholením Salonu bude sobota 27. 2., kdy bude od 11:00 hod. probíhat cyklus přednášek českých architektů. Jedním z nich bude architekt Vladimír Balda, který se na svých třech dřevostavbách z posledních let pokusí demonstrovat vývoj vlastního názoru na povrchové materiály konstrukcí a výplní, či spotřeby energie na vytápění. „Na dřevostavbách oceňuji variabilitu, rychlost výstavby a výhodnost použití dřeva pro energeticky úsporné stavby,“ odpovídá Balda na otázku, proč se stavbám ze dřeva věnuje již od prvních realizací rodinných domů.

Přednášet budou také architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček z architektonického studia Prodesi|Domesi, které zároveň své projekty realizuje. V přednášce se chtějí zaměřit na čtyři dřevostavby, z nichž tři budou k vidění přímo na výstavě Salonu. „Na příkladu čtyř staveb představíme principy toho, jak chápeme architekturu, design i ekologii dřevostaveb,“ vysvětluje Václav Zahradníček. Čtvrtá stavba – rodinný dům Nesvačily – se pak zúčastní Dřevěných dnů otevřených dveří, což je další aktivita, kterou se architekti zabývají. „Snahou přednášek a ostatně celého Salonu je, aby lidé začali dřevostavby vnímat nejen jako zajímavou alternativu k ostatním technologiím, ale i jako alternativu životního stylu,“ doplňuje Pavel Horák, hlavní organizátor Salonu. „I proto letos opět proběhnou Dřevěné dny otevřených dveří, kde budou mít zájemci možnost se přijet podívat a na vlastní oči si prohlédnout moderní dřevostavbu.“ Již třetí ročník tohoto projektu proběhne poslední březnový víkend ve dvou rodinných domech v okolí Prahy. Další informace zájemci najdou na www.salondrevostaveb.cz.

Další rozšíření obzorů o moderní architektuře nabízí projekce dokumentů. Během čtvrtka a neděle bude probíhat hlavní část filmové projekce, kde budou ke zhlédnutí dokumenty Pahrbek český a Norwegian wood. K doplnění informací o dřevěné architektuře bude na bookshopu k zakoupení za zvýhodněnou cenu Ročenka dřevostaveb i další tematická literatura. Veletrh Dřevostavby není poslední zastávkou Salonu v roce 2010. V průběhu roku se výstava kromě Prahy představí i v Liberci, Ostravě, Olomouci a Benešově.

Klíčová slova: