Středočeský kraj hledá využití pro bývalý vojenský prostor Milovice-Mladá

Čtvrtek, 3. Září 2009 - 18:15
| Napsal:
Praha - Středočeský kraj hledá využití pro bývalý vojenský prostor Milovice-Mladá. Krajští radní souhlasili s vyhlášením veřejné soutěže na výběr strategického partnera pro regeneraci tohoto území, sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

"Nově budou připraveny podmínky na dlouhodobý pronájem majetku, který je v daném území vlastněn Středočeským krajem, a oznámení o záměru by se mělo objevit i v zahraničních médiích," uvedl hejtman David Rath (ČSSD). Soutěž by podle něj měla být vyhlášena v souladu se zájmy okolních obcí.

Hejtman již dříve uvedl, že na bývalém vojenském území by mohlo vzniknout například malé sportovní letiště, sluneční elektrárna, sportovní areál, rekreační oblast nebo projekty z vědecké či vzdělávací oblasti.

Využití pro území, které je v současnosti v neuspokojivém stavu, hledalo již předchozí vedení kraje v čele s Petrem Bendlem (ODS). Nechalo kvůli tomu zpracovat studii za více než pět milionů korun. Nové vedení kraje má ale jinou koncepci, nechce například, aby v Milovicích vzniklo velké dopravní letiště nebo vyrostly průmyslové zóny.

"Nesmí to být žádné velké průmyslové továrny, skladovací haly nebo logistická centra, která by Milovice a okolní obce zatížila nadměrnou nákladní dopravou," uvedl Rath. Proto už kraj podle něj zamítl návrh na zavážení oblasti zeminou z mnoha staveb, což by sice bylo finančně výhodné, ale oblast by to zatížilo dopravou.

Obyvatel Milovic v posledních letech rapidně přibývá. Prudký nárůst souvisí s rekonstrukcemi domů po sovětských vojácích. Nastěhovala se do nich řada mladých lidí, kteří zakládají rodiny. Kraj v bývalém vojenském prostoru Mladá vlastní lokality letiště Boží Dar, Benátecký vrch a Traviny.

khj mol

Klíčová slova: