Studio Raumlabor | Soap Opera

Středa, 7. Červenec 2010 - 2:00
| Napsal:
Černá, bílá, špinavá, převlékárna, šatna, uhlí, mýdlo, sprcha, důl, jeviště. Divadllo probíhá právě teď! Denně se opakující očista horníků po směně v bývalém lázeňském domě je to, o čem tato soap opera je.

Transformace dřívějšího dolu na místo, kde se odehrávají kulturní akce, připomíná proces očisty. Ve skutečném dolu podzemní část světa zůstává nepřístupná, je to pouze myšlenka. Venku se mlha tvořená průzračnými bublinkami pohybuje mezi starým lázeňským domem, důlní věží a březovým hájkem. Návštěvníci se ponoří do tohoto bublinkového oparu a pokračují až k zapěněnému prostoru, ze kterého mají výhled na důlní věž a okolní budovy.

Hustá pěna je zevnitř osvětlená. Je to díky balónkům, které jsou v ní umístěné. Balónky jsou průhledné a latexové, některé jsou naplněny héliem a jiné vzduchem. Zvuk, který z pěny vychází ještě dále umocňuje prožitky a navozuje atmosféru dob dávno minulých. Po několik hodin je praktičnost a tvrdost zdejší architektury a jejích materiálů konfrontována s měkkostí a těžko pochopitelnou formou pomíjivé pěny.

Po představení se pěna postupně rozpouští. Obecentstvo, které je ve skutečnosti těmi hlavními herci tohoto výstupu, si ji odnáší sebou.

 Název:  Soap Opera
 Lokace:  Ruhr
 Investor:  Ruhr.2010 - hlavní evropské město kultury
 Autoři:  Raumlabor | Francesco Apuzzo, Manfred Eccli, s Elenou Krämer, Jeanette Kunsmann, Florian Stirnemann, Silvia Szczutowski a Tim Maaßen

Přeložil Vlastibor Čermak

Klíčová slova: