Větrný mlýn nebo mrakodrap?

Pátek, 17. Prosinec 2010 - 10:00
| Napsal:

Strata SE1 je inovativní a jedinečný londýnský mrakodrap navržený architekty BFLS (London and Prague). Stavby, jakou je Strata SE1, ukazují, že udržitelnost se stále více stává hlavním proudem. Může se debatovat o tom, zda-li se větrná energie stane běžným prvkem výškových budov ve městech, ale bez tohoto typu odvážné inovace, jak bychom se to kdy dozvěděli?

0 false 18 pt 18 pt 0 0 false false false /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Strata SE1
Elephant & Castle, Londýn, Velká Británie


Strata SE1 je 148 metrů vysoká, 43patrová obytná výšková budova, která tvoří nový dynamický přírůstek na londýnském panoramatu. Jako první budova na světě s integrovanými větrnými turbínami určuje nové měřítko z hlediska ekologické strategie.

Strata SE1, nejvyšší obytná budova v centrálním Londýně, je také první významná stavba, která je součástí obnovy oblasti Elephant & Castle. Její součástí bude 408 vysoce kvalitních soukromých a cenově výhodnějších bytů, které budou domovem pro více než 1000 obyvatel. 20 z 98 cenově výhodnějších bytů je vyhrazeno pro obyvatele, kteří se stěhují z nedalekého Heygate Estate.

Klienti pověřili tým konstruktérů navržením a postavením výškové obytné budovy, která by odstartovala obnovu prostoru Elephant & Castle a dosáhla vynikajícího hodnocení v systému EcoHomes z hlediska energetické účinnosti. Vzhledem k tomu, že se Strata SE1 nachází v jedné z hlavních energeticky akčních oblastí (Energy Action Areas) Londýna, byla ekologická udržitelnost klíčovým aspektem jejího vývoje již od počátečního projektového návrhu vytvořeného v lednu 2005. Tři větrné turbíny by podle odhadů měly ročně produkovat 50 Mwh (megawatthodin) elektrické energie pro potřeby vlastníků bytů, což představuje přibližně 8 % celkové energetické spotřeby budovy.

Strata SE1 je určená k ekologicky udržitelnému městskému bydlení. Její vlastnosti jsou následující:

• Na míru postavená, vysoce účinná fasáda, která má o 50 % lepší vzduchotěsnost než vyžadují současné stavební předpisy;
• Ventilační systém celé budovy s rekuperací tepla pro každý byt (v souladu se SAP přílohou Q);
• Nízkoenergetické osvětlení ve všech společných prostorech a 40 % z osvětlení v každém bytě;
• Systém automatického ovládání osvětlení ve všech společných prostorech;
• Ovládání osvětlení parkovacích prostorů s detekcí pohybu, která redukuje osvětlení o 50 %, pokud v prostorech není pohyb;
• 96% recyklace veškerého odpadu vyprodukovaného během fáze výstavby;
• Připojení od „prvního dne“ k oblastnímu systému Elephant & Castle Multi Utility Services Company (MUSCo), který bude dodávat teplo a elektřinu z energetických center Biomass CHP (kombinovaná výroba tepla a elektřiny z biomasy), užitkovou vodu do všech toalet pro všechny cenově výhodnější jednotky v budově Strata SE1 a připojení k místní optické síti umožňující všem obyvatelům přístup vysokorychlostnímu přenosu dat.

V rámci nezávislé analýzy provedené společností Integrated Environmental Solutions Limited (IES) byly porovnány emise CO2 z budovy Strata SE1 s cílovými hodnotami podle stavebních předpisů „Building Regulations 2006 Part L2“. Z výsledků vyplývá, že Strata SE1 (s funkčním připojením k systému MUSCo) dosáhne podle měřítka stavebních předpisů předpokládané 73,5% redukce emisí CO2.

Nezávislá analýza rovněž uvádí, že Strata SE1 by měla dosáhnout cílových hodnot emisí CO2 plánovaných pro rok 2050. Ekologicky udržitelná konstrukce Strata SE1 znamená, že energetické náklady na jeden byt budou výrazně nižší než v průměrné britské domácnosti, čímž se podstatně sníží výdaje na bydlení vlastníků a nájemníků.

 

0 false 18 pt 18 pt 0 0 false false false /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

London
66 Porchester Road, London, W2 6ET, United Kingdom
+44 (0) 20 7706 6166
www.bfls-london.com

Poslední dva roky má ateliér BFLS kancelář také v Praze:
Prague
Revoluční, 1502/30, 110 00, Praha 1, CZ
+420 224 815 087

Barevný svět architektury.