Zlatá mexická cihla v Shanghai

Pondělí, 23. Srpen 2010 - 2:00
| Napsal:
Jak jinak by mohl vypadat Mexický pavilón na EXPU 2010 v Shanghai? Tento návrh sice nevyhrál, přesto je jeho řešení originální a dozajista by si získalo svůj obdiv, kdyby vyhrál v soutěži o tak prestižní zakázku.

Naše budova vytváří most přes snížené náměstí, které současně slouží i jako lobby a vstup do pavilónu, ve kterém intenzivně svítí pět jasných a zářivých sluncí. Do tohoto pavilónu návštěvník vstupuje po mírně nakloněném svahu začínajícím ve veřejném prostoru před Mexickým pavilónem a končícím v úrovni minus 3 metry. Tyto zářící slunce v lobby vytvářejí velké stropní světlíky, které procházejí skrz celou budovu, od střechy až po lobby, a osvětlují interiér každého patra až dolů do suterénu. Pavilón Slunce pokrývá třpytivá mosaz.

Všechny vertikální prvky a sice schodiště a výtah jsou umístěny po obvodu budovy. To je funkční využití obvodu, které společně s konstrukčním řešením budovy dovoluje volnější plány pater, aby bylo dosaženo volnosti prostoru, ve kterém jedinými stálými přítomnými prvky jsou obrovské světelné sloupce. Při návrhování pavilónu jsme budovu stlačily takovým způsobem, aby byla co nejmenší zastavěná plocha a mohli jsme založit zahrady na bočních svazích a abychom dosáhli pavilónu s charakterem více spojeným s obrazem než se samotnou budovou.

       

 Mexická vlna 2010

 Název:

 Mexický pavilon pro EXPO 2010 v Šanghaji

 Adresa:  Šanghai
 Autoři:  SPRB Arquitectos (Laura Sánchez Penichet, Carlos Rodríguez Bernal | Diego Calderón, Jonathan Estrada, Eric Camarena, Georgina Velasco)
 Spolupráce:  CIE GDL (konstrukce)
 Plocha:  4000 m2
 Návrh:  2009, soutěž

SPRB

SPRB je architektonické studio založené v Guadalajaře v Mexiku, které řídí Laura Sánchez Penichet a Carlos Rodríguez Bernal. 

Výchozím bodem v našich projektech je vždy krajina. Ať se jedná o přírodní prostředí nebo interiér, vždy studujeme vzájemný vztah mezi postavenými objekty a otevřeným prostorem.

Naše práce je charakteristická touto vazbou mezi architekturou a krajinou, stejně jako technický návrh bioklimatického komfortu a nízkoenergetických řešení.

SP / Laura Sánchez Penichet

Architektura na ITESO, 2001. Guadalajara, Mexiko.
Magisterský titul v oboru Trvale udržitelná architektura na UPC, 2004. Barcelona, Španělsko
Magisterský titul v oboru Zelektronizování (computerization) architektonických projektů na UPC, 2005. Barcelona, Španělsko
Spolupráce se studiem “DOSBASSO architects”, 2004-2005. Barcelona, Španělsko
Profesor projekce na “ITESO School of Architecture” od roku 2007. Guadalajara, Mexiko

RB / Carlos Rodríguez Bernal

Architektura na UAG, 1995. Guadalajara, Mexiko
Magisterský titul v oboru Architektura krajiny na ETSAB-UPC, 1999. Barcelona, Španělsko
Zakladatel a redaktor časopisu PISO (www.pisoonline.com)
Ředitel oddělení architektury na “Tecnológico de Monterrey”, 2001-2005. Guadalajara, Mexiko
Profesor Architektury krajiny na univerzitě “Iberoamericana León” od roku 2000
Profesor projekce na “ITESO School of Architecture” od roku 2006. Guadalajara, Mexiko

Přeložila Markéta Musilová 

Klíčová slova: