Architektura / rodinné domy

Architektura po 20 letech. Dánská vila vzhůru nohama

Projekt vily UPDOWN zpracovaný architektonickým ateliérem CEBRA v Jutsku převrací dům doslova vzhůru nohama. Při jeho realizaci se architekti rozhodli, že vše podřídí výhledu. Proti běžným zvyklostem jsou ložnice situovány v přízemí, zatímco hlavní místnosti a kuchyň se nacházejí v prvním patře. Z místností denní potřeby je totiž jedinečný výhled na jezero.

EARCH.CZ , 19. 1. 2023

Návrh vily UPSIDE DOWN byl vypracován zcela proti běžným zvyklostem: ložnice jsou situovány v přízemí, zatímco hlavní místnosti a kuchyň se nacházejí v prvním patře. „Řídíme se zásadou, že jediná věta nebo jediný výkres musí vysvětlit, proč dům vypadá tak, jak vypadá,“ říká architekt Kolja Nielsen, spolumajitel ateliéru CEBRA. „Proto když se zeptáte, proč jsou hlavní pokoje a kuchyň v horním podlaží, dáme vám krátkou odpověď: protože právě odtud je nejlepší výhled na jezero.“

Podle architektů je návrh domu konfrontací s běžným samostatně stojícím domem čtvercového půdorysu. Architekt Kolja Nielsen vysvětluje, že se jedná o složený dům mnohaúhelníkového tvaru, díky němuž dům zapadá do okolního prostředí lépe, než kdyby to byl čtvercový dům obehnaný zahradou.

Vila sestává z hlavní části zahrnující společné prostory jako hlavní pokoje, koupelny a kuchyň. K ní je pak připojena celá řada drobných „přístaveb“ s ložnicemi, terasou a přístřeškem, které vytvářejí kryté kouty zahrady. Záměrem cedrového obložení a pozinkované střechy je, aby dům časem stál v zelené krajině jako šedý monument.

Ateliér CEBRA docílil proměnlivosti v domě prostřednictvím rozdílů. Pouhým pohledem na cedrové obložení domu dokážete určit, zda se díváte na hlavní budovu, nebo na přístavbu – obložení na hlavní budově je orientováno vodorovně, zatímco fasáda přístaveb je tvořena svisle přiloženými prkny různé šířky. Nahoru a dolů. Malá okna se stávají velkými, široká prkna obložení úzkými a svisle orientované obložení se mění ve vodorovné.

Nejproměnlivější osvětlení a nejlepší výhled jsou v horním podlaží. Právě výhled rozhodl o tom, kde bude umístěn balkon. Ve střeše jsou osazena čtyři střešní okna VELUX typu GGU, která jsou dřevěná s povrchovou úpravou z polyuretanu. Předností těchto oken je velmi snadná údržba a vyšší odolnost ve vlhkém prostředí. Bílá barva oken zcela koresponduje se světlým interiérem. Při instalaci střešních oken byl zvolen systém kombi lemování, který usnadnil osazení dvou střešních oken nad sebou. Kombi lemovaní umožňuje vytváření mnoha variant sestav střešních oken; v tomto případě musela být dodržena podmínky stejné šířky oken nad sebou. Obývací pokoj je tedy díky velkému počtu oken plný denního světla. Výhled do okolí rámují velká okna, která sahají od podlahy až ke stropu. Největší okenní část s dveřmi na balkon je orientována svisle, a vytváří tak zvláštní efekt samotného okna, které se naklání. Malé okno v nejmenší místnosti zachycuje zahradu z málo běžného úhlu a vede oko pozorovatele do zelené a bující přírody, jako by se jednalo o obraz z 19. století nahlížený shora.

VILA UPSIDE DOWN je jednogenerační rodinný dům s obytnou plochou 200 m2 a půdorysnou plochou základu 40 m2. Prostor, jednoduchost, originalita, účelnost, tato synonyma charakterizují nejen stavbu samotnou, ale především její interiér. Vnitřní prostor je maximálně otevřený a volný, nenarušují jej žádné příčky ani nadbytečné kusy nábytku či přemíra dekorace. Vše má svůj konkrétní účel. Vybavení je však svým elegantním a velmi čistým designem již samo o sobě dekorativní. Denní světlo tedy nemá žádných překážek, aby se rozlilo do všech koutů domu, kam jej vpouští značné množství oken. Z celého interiéru je díky nim krásný výhled do okolí a jeho obyvatelé jsou téměř neustále spjati s přírodou. 

  • Ateliér: CEBRA
  • Země: Dánsko
  • Město: Silkeborg
  • Datum projektu: 2001
  • Realizace: 2002
  • Zastavěná plocha: 235.00m2

Klíčová slova:

Dánsko vila

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři