Architektura / občanské stavby

Baltyk Tower, Poznań: první projekt MVRDV v Polsku

Investiční společnost Sophia Sp. z o.o. a ateliér MVRDV uvádějí věž Bałtyk, která má být realizována v polském městě Poznaň. Kancelářská věž o celkové ploše 25.000 m² se nachází v Rondo Kaponiera u východního vstupu do historické části města a bude obsahovat obchody a panoramatickou restauraci s navrhovaným jednopokojovým hotelem. Dokončení je plánováno na rok 2014.

MVRDV , 23. 7. 2012

Těleso věže dodržuje maximální objemová a výšková omezení tohoto místa. To vede ke tvaru, který má ve výsledku naprosto rozdílné obrysy při pohledu z různých stran. Směrem k jihu nabídne svah kaskádových teras venkovní prostory pro uživatele budovy. Fasáda je tvořena skly od podlahy ke stropu se svislými lamelami betonu ze skleněných vláken, který zmírní dopad slunce bez ztráty výhledu na město a zoo.

Plocha 25.000m² je rozdělena na 12.000m² kancelářských prostor, 750 m² zabírá panoramatická restaurace kde bude s největší pravděpodobností jednopokojový hotel, 1350 m² maloobchod v soklu budovy a tři úrovně podzemních garáží. Flexibilní kancelářské prostory jsou omezeny hloubkou sedmi metrů, umožňujících dostatečný přístup denního světla do pracovních prostor.

Věž Bałtyk bude postavena na Rondo Kaponiera, hlavní křižovatce vedle hlavního vlakového nádraží a na cestě směrem k letišti. Budova bude mít prospěch z těsné blízkosti hotelu Sheraton, nedávno obnovené tiskárny Concordia, nového tvůrčího centra pro podnikání a budovy mezinárodního veletrhu MTP.

Věž Bałtyk je první stavbou od MVRDV v Polsku. Sophia Sp. z o.o je společný podnik Garvest a Vox Group. Buro Happold jsou stavební inženýři, MEP a poradce pro udržitelný rozvoj s předpokládaným BREEAM hodnocením "velmi dobrý". Spolutvůrcem jsou Ultra Architekti, místní kancelář z Poznaně.

  • autor: MVRDV *
  • publikováno: * 23. 7. 2012

Klíčová slova:

MVRDV Polsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři