Architektura / občanské stavby

Černou fasádu nového varšavského hotelu Nobu doplňuje zeleň na balkonech i vertikální zahrada

Po několikaměsíčním čekání způsobeném pandemií koronaviru byl na začátku srpna slavnostně otevřen nový varšavský hotel Nobu. Hotel je nejnovějším podnikem celosvětové sítě hotelů a restaurací, u jejíhož zrodu stál v 80. letech minulého století herec Robert de Niro. Budova hotelu v sobě kombinuje přístupy soudobé architektury s historickým odkazem slavného varšavského hotelu Rialto.

Karolína Řeháčková , 1. 9. 2020

„Beru si kus New Yorku s sebou do Polska,“ prohlásil před několika lety Robert De Niro ve chvíli, kdy se rozhodlo o výstavbě prvního Nobu hotelu v Polsku a vlastně celé východní Evropě. Příběh značky NOBU začal koncem 80. let v Los Angeles, kdy slavný herec vstoupil do restaurace šéfkuchaře Nobu Matsuhisy a byl okouzlen jeho kulinářskými dovednostmi. O několik let později spolu s producentem Meirem Teperem otevřeli svou první Nobu Restaurant na Manhattanu. Během let vznikla celosvětově rozšířená značka hotelů a originálních restaurací.

Symbol historie města i jeho novodobé proměny

Nový hotel Nobu představuje odnož slavného varšavského hotelu Rialto, jenž patří mezi důležité symboly historie města. Hlavnímu městu Polska, zcela zničenému během druhé světové války, se podařilo obnovit postupně své tradice právě díky místům, jako je hotel Rialto. Charakterizuje jej výjimečný interiér s individuálně navrženými pokoji ve stylu art deco. Hlavní město Polska se již od doby rozkvětu hotelu Rialto značně změnilo. Historické budovy se zde mísí s moderní architekturou, otevřenost a multikulturalismus města je vidět na každém rohu. Hotel Nobu, navržený studiem Medusa Group Architects, je příběhem o Varšavě 21. století: otevřený, moderní a rozmanitý.

 

medusa group - Nobu

 

Beton a sklo

Architektonický ráz sedmipodlažního hotelu udávají především průběžné masivní betonové balkony v černé barvě. Jejich střídavým ustupováním získává hmota dynamičnost, v nároží navíc umocněnou zaoblením fasády. Autoři se snažili vnést i do centra urbanizovaného města prvky zeleně. Balkony jsou hojně osázené rostlinami a fasádu nad hlavním chodem do hotelu zdobí vertikální zahrada.

 

medusa group - Nobu

 

Matné plochy černého betonu kontrastují se skleněnými výplněmi v hliníkových rámech Aluprof. Subtilní profily sloupko-příčkové fasády dokonale splývají s tmavými betonovými pásy, takže kolemjdoucí vnímají pouze čisté prosklené plochy odrážející ruch velkoměsta.

 

medusa group - Nobu

 

Interiéry v japonizujícím stylu

Interiéry navrhli architekti především funkčně s důrazem na přirozené vlastnosti jednotlivých použitých materiálů: betonu, dřeva, skla a kamene. Japonizující styl většiny prostor hotelu odkazuje na podobu restaurace, jež tvoří jádro hotelu. Na jejím návrhu se vedle polského architektonického týmu podílelo také studio PCH z Kalifornie. Varšavské studio Medusa Group navrhlo 120 luxusních pokojů, které doplňují prostorné salonky pro zvláštní příležitosti či obchodní jednání a rovněž fitness zóna.

 

medusa group - Nobu

 

Nový hotel Nobu se může hrdě zařadit do řady hotelů vyhlášené hotelové sítě, které poskytují svým hostům nejen komfortní ubytování, ale současně se vždy snažily svým originálním designem odrážet architektonické přístupy příslušné doby.

 

medusa group - Nobu

 

Tento článek vznikl za podpory společnosti ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.

  • Autoři: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
  • Ateliér: Medusa Group
  • Země: Polsko
  • Stavebník: Tacit Investment S.A.
  • Město: Varšava
  • Ulice, číslo: wolf
  • Datum projektu: 2017
  • Realizace: 2020
  • Užitná plocha: 11 830.00m2
  • Spolupráce na interiéru restaurace: PCH studio

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři