Architektura / občanské stavby

Česká oáza v tropickém ráji

Vytvořit místo pro nezapomenutelnou dovolenou, kde lidé získají maximální soukromí i komfort – to byla hlavní myšlenka zrodu resortu Palm Royal. Rezort nechal na Seychelských ostrovech postavit Ivo Ulich, bývalý fotbalový reprezentant a v současnosti majitel společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Pojďte se s námi podívat, jak toto exkluzivní útočiště v tropickém ráji vypadá a jaká cesta vedla k jeho vzniku.

EARCH.CZ , 7. 10. 2020

Resort Palm Royal Luxury Villas, který byl pro veřejnost otevřen v listopadu 2016, se nachází v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé, který kromě krásných pláží a úchvatné přírody nabízí nepřeberné množství aktivit, od surfování a potápění přes golf až po treky do okolních hor.

„Jedná se o komplex o rozloze 6000 metrů čtverečních se dvěma nově postavenými vilami s výstižnými jmény King a Queen. Každá z vil o rozloze 418 metrů čtverečních se skládá z velké obytné místnosti, kuchyně a několika ložnic s vlastním sociálním zařízení. Součástí jsou také terasy, které nabízejí úchvatný výhled na Indický oceán a protější ostrov Therese Island a venkovní bazény s přepadem,“ popisuje pan Ivo Ulich.

Resort Pal Royal Luxury Villas

Hlavní klientela resortu sestává z lidí, kteří mají rádi soukromí, péči, pozornost a nechávají se rádi hýčkat. „Našim cílem je, aby si hosté odpočali a pobyt na Seychelách si maximálně užili. Snažíme se proto o ně starat od příjezdu až po odjezd, počínaje tím, že jim zajistíme urychlené odbavení při příletu, aby se vyhnuli dlouhým frontám, i dopravu z letiště do resortu a zpět při odletu,“ říká Ulich.

Trnitá cesta k realizaci

Otevření resortu bylo vyvrcholením náročných dlouholetých příprav a prací, během kterých bylo nutné se přizpůsobit nejen místnímu prostředí, ale i odlišnému způsobu života a pojetí času. „Přípravná fáze stavby probíhala zhruba sedm let, během nichž jsme se postupně sžívali s místem, sbírali inspiraci, ale také překonávali všemožné překážky,“ popisuje proces vzniku Ulich. „Na Seychelách funguje britské právo, díky čemuž se podnikání příliš neliší od toho evropského. Vše zde však probíhá mnohem pomaleji a s výraznou byrokratickou zátěží. Museli jsme tak například sehnat místního architekta s razítkem, který by stavbu zastřešil, získat pozemky a hotelovou licenci apod.“

Poté, co došlo k ujasnění a vyřešení technických i byrokratických záležitostí, mohly začít samotné stavební práce. Pro jejich realizaci byla vybrána indická stavební společnost, která má s budováním domů v tropickém klimatu bohaté zkušenosti.

„Samotná stavba trvala tři roky. Přestože vše probíhalo relativně rychle, v Čechách bychom s podobným projektem byli hotovi již třeba za rok, či rok a půl. Termíny se na Seychelách příliš nedodržují, a to i v případě, že jsou smluvně dané. Nevyzpytatelná příroda, která dokáže během silných dešťů některé stavební práce zcela zastavit, si totiž s termíny hlavu příliš neláme.“

Resort Pal Royal Luxury Villas

Soulad tropické exotiky i evropského designu

Obě vily jsou koncipovány jako vzdušné tropické domy, které jsou maximálně přizpůsobené místnímu teplému a vlhkému klimatu. „Už od počátku jsme věděli, že nechceme domy evropského typu, které se do místního prostředí vůbec nehodí a to nejen svým vzhledem, ale i zejména svými vlastnostmi,“ říká Ivo Ulich.

Zvolenému architektonickému stylu tak bylo samozřejmě nutné přizpůsobit i výběr materiálů. „Základním materiálem pro stavbu se stalo kromě betonu také dřevo, které bylo použito jak pro stavbu teras, tak i pro výrobu posuvných prosklených dveří i masivních dveří v interiéru. Rozhodli jsme se pro tropické dřevo sapeli, jež nám přímo doporučila stavební společnost, která disponuje truhlárnou na zpracování tohoto typu dřeva. Jedná se o kvalitní dřevo dovážené z Indonésie, které patří mezi tropickými dřevinami ke špičce,“ pokračuje Ulich.

Střecha obou domů byla vyrobena z plechu a byl pro ni zvolen zelený odstín, který ladí s okolní tropickou vegetací. „Na střechu bylo nutné položit silnou vrstvu speciální izolace dovezené z Evropy, která se vyznačuje vysokou odolností vůči vlhkosti a má za úkol především zabránit vzniku hluku při silných deštích,“ uvádí Ivo Ulich.

Resort Palm Royal Luxury Villas

V interiéru i exteriéru se obě vily liší pouze v drobnostech a jsou zařízeny v jednoduchém vzdušném stylu s minimem nábytku. „I když jde o tropický dům, tak ne všechny designové prvky jsou exotické. Zatímco většina nábytku byla vyrobena na míru z kvalitního tropického dřeva a dovezena z Indonésie, tak některé interiérové doplňky jsou evropských značek,“ pokračuje Ivo Ulich.

Z důvodu krátké životnosti například nemohly být použity lampy z palmových listů, ale bylo zvoleno designové osvětlení z Belgie a Itálie. „Zatímco v interiéru jsou převážně bílá světla, v exteriéru jsme volili spíše tmavší světla. S podobou osvětlení jsme přitom velmi spokojeni. Zpočátku jsme měli strach, jak se podaří domy osvítit, ale obavy se ukázaly jako liché. Domy v noci zbytečně příliš nezáří, ale ani nejsou utopeny ve tmě, díky čemuž na horizontu krásně vynikají, a vybočují tak z místního standardu,“ popisuje Ivo Ulich. Také ostatní architektonické prvky a interiérové doplňky jsou laděny do kontrastních kombinací světlých a tmavých odstínů. „Na stěny byla použita speciální stěrka z Jižní Afriky, která se vyznačuje velmi jednoduchou údržbou a svým světlým odstínem zajímavě kontrastuje s tmavší podlahou. Také dveře, nábytek a další dřevěné prvky jsou laděny do tmavších tónů,“ říká Ivo Ulich.

Resort Palm Royal Luxury Villas

Česká klika v Indickém oceánu

Pro dveře v interiéru i posuvné dveře na terasu byly jasnou volbou kliky a mušle od české společnosti M&T. „Jelikož elektronické systémy otevírání jsou v místních klimatických podmínkách velmi nespolehlivé, rozhodli jsme se vybrat tradiční mechanické kování. Nakonec jsme zvolili řadu kování ENTERO, a to jak v titanové, tak i chromové povrchové úpravě, která je ve vlhkém a slaném prostředí velmi odolná,“ vysvětluje Ivo Ulich a s úsměvem dodává: „Seychely se tak staly jakousi odloučenou zkušebnou pro testování našich klik. A musím říct, že toto testování zatím probíhá velmi úspěšně a jak titan, tak i chrom na povrchu kování zdárně odolávají a drží.“

Českých klik se tak nyní mohou dotýkat i návštěvníci malého tropického ráje v Indickém oceánu. Resortem Palm Royal Luxury Villas prošlo již mnoho klientů z celého světa a rádi se na toto klidné místo vrací… Ivo Ulichovi se tak zatím jeho plán vytvořit místo luxusní a ničím nerušené dovolené daří úspěšně naplňovat.

Resort Palm Royal Luxury Villas - klika entero

Resort Palm Royal Luxury Villas

Tento článek vznikl za podpory společnosti M&T.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 7. 10. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři