Architektura / bytové domy

Coop Himmelb(l)au: Polyfunkční dům ve Vídni

Coop Himmelb(l)au je pojem. Kancelář zformovala v šedesátých letech trojice avantgardních architektů, kteří se záhy stali jedněmi z nejvýraznějších představitelů nového proudu v architektuře. Dekonstruktivistický styl si studio udržuje dodnes. Většinu prací Coop Himmelb(l)au najdeme ve Vídni, kde roku 2005 dokončili i polyfunkční dům na volné parcele v širším centru města.

EARCH.CZ , 13. 12. 2017

Rakouští architekti Coop Himmelb(l)au patří v současnosti mezi nejdéle působící architektonická studia planety. Na konci dynamických šedesátých let kancelář založila trojice mladých avantgardních umělců-architektů, kteří společně vytvářili odvážné performance a instalace ve veřejném prostoru.

Později se architekti zařadili mezi nejvýznamnější představitele nového architektonického směru – dekonstruktivismu. V tomto duchu navrhovali a realizovali stavby od osmdesátých let. V roce 1988 je dokonce přizvali na legendární výstavu Deconstructivist Architecture v newyorském Muzeu moderního umění, kterou kurátoroval   Philip Johnson and Mark Wigley. Na první výstavě mapující nový architektonický směr byla vystavena díla architektů Franka Gehryho, Rema Koolhaase, Daniela Liebeskinda, Petera Eisenmanna nebo právě Coop Himmelb(l)au.

Postupně si získávali stále větší jméno a dostávali se ke stále prestižnějším zakázkám. Realizovali téměř všechny možné typologie – od apartmánů přes kancelářské domy, školy, obytné soubory nebo muzea. Mnoho jejich realizací stojí ve Vídni, kde kancelář také dodnes sídlí. Zde najdeme i jeden z méně nápadných, ovšem velmi zajímavých projektů.

Jedná se o zástavbu prázdné parcely v širším centru Vídně, na jejíž podobu byla roku 2000 vyhlášena architektonická soutěž, kterou domácí studio vyhrálo. Programově se mělo jednat o budovu s byty a kancelářemi, která doplní stávající městkou strukturu. Podélnou šestipodlažní hmotu tvoří dvě na sebe navazující budovy. Komplex poskytuje 82 samostatných bytů a okolo 12 000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Pod budovou se pak ještě nachází parkoviště pro 260 aut.

Přestože se jedná o jednu z tvarově nejuměřenějších budov v celém portfoliu Coop Himmelb(l)au, můžeme určit několik výrazných prvků. Jde především o zakončení bloku, které se stalo symbolem celého projektu. Volně rozkročený skelet masivní trámové konstrukce slouží de facto jako volná schránka, do které je vložené samotné tělo bytového domu. Na odvrácené části domu od hlavní ulice Schlachthausgasse pak najdeme také výrazný výrazně vykonzolové podium červené barvy s celoproskleným průčelím.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři