Rodina oslovila architekty ze studia no-a, aby navrhli dům, který i přes „neautentičnost“ svého prostředí vybuduje autentický a klidný domov Foto: Róbert Žákovič
Architektura / rodinné domy

Dva domy, jeden celek. Rodinné bydlení na Hané se odvrací od silnice a otvírá do zahrady

Rodinný dům na Hané architekti komponovali kolem atria. Rodinné bydlení je tak chráněno před hlučnou silnicí, otevírá se do klidné zahrady a vpíjí mezi stromy.

EARCH.CZ , 29. 9. 2023

Místa s koncentrovanou zástavbou rodinných domů nacházející se za městem – tzv. suburbie, jsou monotónními celky, bez jasné koncepce a specifické atmosféry. Na rozdíl od venkovských sídel a vesnic s organickou strukturou jsou definovány parcelami jednotlivých domů, oddělených mezi sebou ploty a příjezdovými cestami.

Pozemek na Hané, na kterém si zdejší rodina přála vybudovat dům, stojí v podobné situaci. Nemá žádné výhledy a je poměrně úzký. Rodina tak oslovila architekty ze studia no-a, aby jim navrhli dům, který i přes „neautentičnost“ svého prostředí vybuduje autentický a klidný domov.

Foto: Rodinný dům na Hané, No-A Architekti: Dům na půdoryse vytváří tvar písmene C otevírajícím se do zahrady
Foto: Atrium má být intimním prostorem pro snídaně a rodinné povídání, prostředníkem k tiché části domu s pokoji, ložnicemi a pracovnou

Architekti se tak rozhodli komponovat dům jako celek kolem atria, které z jižní strany uzavírá spojující trakt s technickou místností a koupelnami, vytvářející bariéru rušné silnici. Veškeré rodinné místnosti jsou rozděleny do dvou celků ve „dvou domech“. Jeden intimní – koncentrující ložnici, pokoje a pracovnu a druhý společenský – s kuchyní a velkorysým obytným prostorem. Dům tak na půdoryse vytváří tvar písmene C otevírajícím se do zahrady.

„Otevřený společenský prostor s velkými prosklenými portály se propojuje s terasou na jedné straně a atriem na druhé. Toto atrium má být intimním prostorem pro snídaně a rodinné povídání, prostředníkem k tiché části domu s pokoji, ložnicemi a pracovnou. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady,“ dodávají ke konceptu rozdělení zón domu architekti.

Foto: Aby autoři navodili maximální dojem harmonického propojení domu a zahrady, zvolili pro fasády domu modřínový obklad

Aby autoři navodili maximální dojem harmonického propojení domu a zahrady, zvolili pro fasády domu modřínový obklad, díky kterému dům s okolími stromy splývá namísto toho, aby je přehlušoval výraznou barvou. Tento dojem splynutí bude časem stále sílit, jak fasádní obklad získá tmavší odstíny.

Interiéry také hrají především přirozenými odstíny dřeva. Dominantním prvkem obytného prostoru je odhalený krov – zvýšený strop dodává centru domu na významu. V kombinaci s dřevěným nábytkem a knihovnou z masivu vytváří útulnou atmosféru bez nutnosti výraznějších a extravagantních prvků a doplňků.

Foto: Dominantním prvkem obytného prostoru je odhalený krov – zvýšený strop dodává centru domu na významu

Základem vytvoření kvalitního návrhu rodinného domu je úzká kooperace architektů s klienty. Ti jsou přece jen budoucími uživateli stavby, a čím víc je nasloucháno konkrétním a specifickým požadavkům každého z členů, tím užší vztah si s domem každý vytvoří. A tak vzniká spokojené bydlení. A v případě domu na Hané tomu bylo obdobně.

„Díky vzájemnému respektu v rodině se podařilo zapojit do plánování všechny, každý tu má svůj prostor,“ uzavírají autoři návrhu a dodávají: „důsledný respekt k místu pomohl zachovat všechnu vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil vsadit dům mezi stromy, i jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce.“

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři