Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Festival Žižkovská spojka ovládne veřejný prostor Dolního Žižkova. Přinese performance, happeningy i umělecká díla

Open air festival Žižkovská spojka oživí na jeden měsíc veřejný prostor na pražském Dolním Žižkově. V této tradičně dynamické, kultuře a experimentům nakloněné městské části Praha 3 se mezi 6. zářím a 3. říjnem uskuteční řada performancí a happeningů, a vznikne zde několik intervencí do veřejného prostoru. Autory děl budou například Kurt Gebauer, Aleš Hnízdil, Timo, Martin Velíšek, Marek Šilpoch, Archwerk či studenti FA VUT Brno.

Galerie Jaroslava Fragnera , 30. 8. 2021

Festival zahájí 6. září v 17.30 hod. na Tachovském náměstí vernisáž výstavy Náměstí s váhou a tunelem a poté od 18.00 hod. na Krenovce (začátek cyklostezky pod Vítkovem z ulice Příběnická) koncert skupin Houpací koně, George Moon, Purplefox Town nebo ukázka tanečního představení Divadla Ponec Jáma lvová.

Jednodenním happeningem za účasti Eugena Brikciuse, Karolíny Neprašové, Richarda Haška a Anatola Svahilce a Moniky Načevy připomene Žižkovská spojka 20. září také sté výročí vydání kultovního románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Podrobné informace a kompletní program je k dispozici na www.zizkovska-spojka.cz.

Projekt Žižkovská spojka je primárně inspirován diplomovou prací Darie Sayapiny s názvem Žižkov Dead Ends a dvěma ročníky Landscape festivalu, které se odehrávaly v širší lokalitě předpolí vrchu Vítkov. Obecně pak navazuje nejen na kulturní tradice této městské části, ale také připravovanou revitalizaci vrchu Vítkov, dokončovanou proměnu cyklostezky pod Vítkovem a Tachovského náměstí a podporuje vznik nového kulturního klastru v okolí Krenovky a Divadla Ponec.

Houpací koně © Petr Starý

Mód architekti připravili v oblasti Tachovského náměstí instalaci na pomezí land artu nazvanou Vítkovský ledovec, která se snaží kontrastním způsobem upozornit na problémy a potenciál zamrzlého Tachovského náměstí. Navržené segmenty Vítkovského ledovce pomyslně sjíždějí z Vítkova a vytvářejí multifunkční pobytové plochy (lavičky, pódia), a chtějí poukázat na původní unikátní charakter svažitého náměstí otevřeného směrem k Vítkovu a upozornit na problémy, které je nezbytné při dalším rozvoji náměstí překonat. V těsné blízkosti Pomníku Jaroslava Haška od Karla Nepraše budou umístěny dvě lavičky z dílny Natueronu pro Jaroslava Haška a Frantu Sauera, dva žižkovské bardy, kteří stáli u vzniku pražské bohémy. Na Kostnické náměstí bude instalována skulptura Klenba Zdeňka Hůly. Fragment koule složený z 13 dílů je podobenstvím vztahu k celku, vnitřní struktury a vnějšího tvaru, ženského a mužského principu, duality světa. Další dílo, Husův Vesuv, navrhl Kurt Gebauer v roce 2015 při příležitosti upálení mistra Jana Husa a doplní dvorní trakt kubistické Betlémské kaple, jedné z architektonických ikon Žižkova. Dílem Inkubátoru Krenovka je High Line Žižkov II, dřevěné schodiště ve veřejném prostoru mezi Karlínem (Karlínská kasárna, Florenc), Žižkovem (ulice Husitská, Seifertova) a vrchem Vítkovem (rekreační trasa cyklostezky). V místě, které má pro Žižkov podobný potenciál jako High Line pro New York, vytváří nové pěší propojení dosud oddělených částí města a upozorňuje na nevyužitý a opuštěný prostor v centrální oblasti města. Dalšími autory, kteří se budou na Žižkovské spojce podílet, jsou Jan Zdvořák, Jan Waldhauser, Petra Vlachynská, Prague Idiots, Aleš Novák, Jakub Fišer nebo již zmíněná Daria Sayapina.

Žižkovská highline, ARCHWERK Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera

Generální partnerem festivalu Žižkovská spojka je společnost Central Group „Oceňujeme, že festival dává prostor mladým progresivním architektům, designérům a umělcům a ukazuje, jak důležitý je hodnotný a živý veřejný prostor. Aby se město rozvíjelo a příjemně se v něm žilo, musí podporovat vznik nových čtvrtí, parků, škol, školek nebo kulturních center. Praha 3 jde příkladem. Jsme rádi, že se na rozvoji této dynamické městské části podílíme i my, jako největší český rezidenční stavitel, a můžeme podporovat projekty jako je festival Žižkovská spojka,“říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Festival se koná ve spolupráci s Městskou částí Praha 3, Galerií hlavního města Prahy, Tancem Praha, Krenovkou sobě a Unijazzem. Byl finančně podpořen hlavním městem Prahou, programem Ministerstva kultury ČR – Podpora trvalé udržitelnosti projektu Evropské hlavní město kultury, programem Umění pro město

Za finanční podporu děkujeme: generálnímu partnerovi – Central Group a.s., hlavním partnerům – Geosan Development s.r.o, Amadeus Real a.s., partnerům – Kolektory a.s., Vars Brno a.s., Sekyra Group a.s., Insky spol. s.r.o., Finep CZ a.s., Metrostav Development a.s., Penta Real Estate s.r.o, Sudop Real a.s.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři