Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Instalace vyzývající k interakci. Rozšířená realita představí plánovanou sochu sv. Ludmily v Mělníku

K výročí 1100 let od úmrtí svaté Ludmily bude spuštěna aplikace, v které si budete moci vyzkoušet neobvyklou sochu babičky sv. Václava. Socha totiž nemá podobu běžné postavy, ale vyzývá k interakci, k zamyšlení a pohledu do budoucnosti. Proto auoři nejprve seznámí návštěvníky s vývarnou instalací pomocí mobilní aplikace.

Pavel Uličný , 7. 9. 2021

Pomocí technologie Rozšířené reality (AR – Augmented Reality) bude možné vidět dílo na místě přesně tak, jak bude vypadat ve skutečnosti. Tedy i s pohyblivou vodou. S modelem návštěvníky seznámí autoři návrhu Anna Cisariková a Pavel Uličný. Pro prohlídku bude potřeba chytrý telefon, nebo tablet s aktualizovaným systémem android. Od spuštění bude model volně přístupný na stránkách města Mělník tak aby si každý mohl prohlédnout doma, nebo ještě lépe na místě, kam je socha navržená.

Dlaň sv. Ludmily je výtvarná instalace připomínající ušlechtilou osobnost sv. Ludmily, narozené pravděpodobně v mělnickém Pšově. Autoři symbolickým návrhem dlaně plné vody připomínají Ludmilinu péči o národ i jejího vnuka sv. Václava. Zároveň harmonicky zvlněnou hladinou odkazují na morální impulzy, které dodnes znějí v naší kultuřeVznikne vodní prvek unikátní svým harmonickým vlněním. Podle autorů bude takový prvek jediný svého druhu a tím decentně podpoří jedinečné místo mělnického návrší. Dílo Dlaň sv. Ludmily vzešlo ze soutěže na sochu Sv. Ludmily vypsané městem Mělník v roce 2020.  

Foto: EARCH

  Autoři dodávají, že porotu v soutěži zaujala především blízkost sv. Ludmily. Jak fyzická blízkost sochy k lidem, tak i jejího odkatu dnešní době. „Chtěli jsme vystihnout sílu Ludmiliny osobnosti a zapojit kolemjdoucí do samotného příběhu jejího života. Nepůjde o obyčejnou sochu, ale o symbolickou dlaň s vodním zrcadlem, která bude reagovat na kolemjdoucí,“ vysvětlují svůj záměr architekti vítězného projektu.   Přes všechno bádání známe jen hrubé obrysy příběhu svaté Ludmily. Sami ho doplňujeme, sami ho žijeme. Je pro nás důležité si ho domyslet. Domýšlíme si totiž naše hodnoty. V dnešní relativizující době, kdy se nenosí „velká hesla“, je obraz Ludmily příkladem, jak je důležité udělat velký krok do neznáma řízený tichým hlasem vlastního srdce.  

Foto: EARCH

  Kolik žen se před nás dokázalo postavit a vyslovit svůj názor? Dát impulz ke změně společnosti? Stanovit hodnoty? Byla to Marie Terezie se základem efektivní společnosti? Božena Němcová s láskou k národu? Doktorka Horáková umírající za pravdu? Marta Kubišová s Modlitbou? Každá matka a babička, která se o své potomky stará jak nejlépe umí? Kolik z nás všech se dokáže postavit před nejistou budoucnosti a držet se jen tichounkého vnitřního hlasu a vykročt vlastní cestou nezávisle na okolních zvyklostech?   Svatá Ludmila patří k nejvýznamnějším osobnostem našich dějin. Roku 882 byla se svým manželem knížetem Bořivojem I. pokřtěna přímo z rukou slovanského věrozvěsta Metoděje, jako první se poté přiklonila ke křesťanství západního směru a ovlivnila tak naše směřování až do dnešních dní. Po sporech se svou snachou Drahomírou byla usmrcena na hradišti Tetín v roce 921. Její ostatky nechal mladý kníže Václav převézt do Prahy v roce 925. Svatá Ludmila patří svým odkazem mezi nejvýznamnější ženy nejen našich dějin.

Test rozšířené reality

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři