Architektura / bytové domy

Harmonický, decentní a dynamický bytový komplex od Behnisch architekten

Harmonický a zároveň dynamický? Decentní a zároveň výrazný? Komplex budov, který zapadá do historického centra, a přesto je zástupcem moderní architektury? Takový je bytový komplex v Rosenheimu.

Tomáš Kodet , 22. 2. 2017

Charakter nově vznikajícího bytového a kancelářského komplexu v německém Rosenheimu byly určovány blízkostí historického centra města a staré blokové zástavby. Ten dnes stojí na místě bývalého kina, které bylo v různých etapách postupně dostavováno. Ačkoli se to zdálo nemožné, architekti na tento komplex navázali. Nevytvořili proto hmotově těžkou strukturu, která by městskému prostoru začala dominovat. Celý komplex s 25 byty různých velikostí a pouze třemi nebytovými jednotkami v přízemí rozvrhli do tří budov.

Pokud znáte Rosenheim, nepřekvapí vás, že je komplex přístupný z Prinzregentenstraße, což je jedna z hlavních tříd města. Podél této ulice komplex navazuje na již stávající budovy a vytváří tak dojem souvislého bloku, což je z urbanistického hlediska jednoznačné plus, neboť se tím posiluje městský charakter a třída působí homogenním dojmem. Není narušena uliční čára a obyvatelé se ve městě lépe pohybují. To už ovšem nemusí platit u vedlejších ulic, jako je Samerstraße, ze které je přístupný vnitřní dvůr. Díky této proluce je prostor mezi budovami světlejší a vzdušnější. Fasádní plochy směrem do ulic byly koncipovány jako perforovaná fasáda s volným umístěním oken.

Na rozdíl od lineárního průčelí jsou fasády směrem do nádvoří určeny pro pobyt. Určitě tedy nikoho nepřekvapí velké množství balkónů a teras. Co jste ale možná nečekali, je, že každý apartmán má vlastní pobytovou plochu na travnaté terase. Spolu se zelenými střechami a prostorem nádvoří vznikla zelená oáza uprostřed města.

Zvenku lineární a harmonická, zevnitř prolamovaná a dynamická. Definována jemným přechodem mezi interiérem a exteriérem a vyznačující se decentními barevnými odstíny – kombinací bílé na fasádě a šedivé na oknech, žaluziích a na zábradlích. Souhrn průhledů a prosklených ploch vytváří individuální zákoutí. To vše má na svědomí německý ateliér Behnisch Architekten.

  • Ateliér: Behnisch architekten
  • Země: Německo
  • Město: Rosenheim
  • Ulice, číslo: Prinzregentenstraße 17
  • PSČ: 83022
  • Datum projektu: 2012
  • Realizace: 2015
  • Zastavěná plocha: 6 856.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři