Architektura / občanské stavby

Horská chata Monte Rosa, Švýcarsko

Chata přezdívaná “horský křišťál“ vznikala pouhých 5 měsíců a dnes zdobí ledovcovou oblast švýcarského kantonu Wallis/Valais. Pětipodlažní dřevěný objekt s jedinečným výhledem na panorama masivu Monte Rosa, Gornergrat a Matterhorn stojí v unikátní krajině v nadmořské výšce 2 883 metrů. Připomíná torzo skaliska uprostřed věčného ledu a ukazuje cestu horolezcům.

VELUX Česká republika, s.r.o. , 4. 7. 2011

Ubytovací kapacita horské chaty je až 120 lůžek. Paprskovitá, energeticky soběstačná stavba při pohledu shora působí jako vybroušená skála a zespodu jako věž obložená titanzinkovým plechem. Všechny části do posledního šroubu sem putovaly helikoptérou. A to včetně 420 dílů prefabrikované dřevěné konstrukce.

Jižní fasáda "horského křišťálu" je osazena fotovoltaickými panely, které budově poskytují nezbytnou provozní energii, a solárními kolektory pro ohřev vody. Pasivní solární energii získává chata kombinací všech prosklených prvků fasády. Tady zaujme hlavně spirálovitý skleněný pás, který sleduje sluneční paprsky a vede teplo dovnitř chaty. Díky použitým střešním oknům VELUX s nízkoenergetickým trojsklem 65 se součinitelem prostupu tepla Uskla = 0,5 W/m2K a součinitelem prostupu tepelného slunečního záření g = 0,46 dochází k eliminaci tepelných ztrát, což má pozitivní vliv na celkovou energetickou bilanci stavby. Vzhledem k náročnosti projektu se všechna střešní okna VELUX se zvýšenou třídou průvzdušnosti montovala jako prefabrikované díly, složené z okna a zaizolovaného ostění. Vždyť musí perfektně fungovat v teplotách od - 25 °C do + 25 °C a při rychlosti větru až 240 km/h.

  • Autoři: Andrea Deplazes
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Zermatt
  • Ulice, číslo: Bahnhofstrasse 80
  • PSČ: 3920
  • Realizace: 2009

Klíčová slova:

horská chata VELUX

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři