Architektura / občanské stavby

Individuální hygienické zázemí

Jedním z největších problémů, se kterým se dlouhodobě potýkají rozvojové oblasti Asie je nedostatek hygienického zázemí. V rámci mezinárodní soutěže Holcim Awards 2011 se tímto ožehavým tématem zabývala Julia King, která za návrh sociálního zařízení pro oblastni bez zavedené kanalizace získala 3. cenu v kategorii “Next Generation” pro oblast Asie a Tichomoří.

Lea Dostálová , 21. 10. 2013

Projekt individuálních toalet, aditivně připojených k obydlím, se zasloužil o výrazné zlepšení hygienických podmínek znovuosídlené kolonie Sawda Gherva v Novém Dilí v Indii. Druhotně došlo též k posílení sociální sounáležitosti místní komunity a to díky participaci obyvatel na, jak plánovacím procesu, tak i při výstavbě samotné.

S cílem poskytnout adekvátní hygienické zázemí pro více než 1500 osob, byl v roce 2012 odstartován pilotní projekt. Kapitál z výhry byl použit k dopracování studie, přípravě analýz, zajištění inženýrské spolupráce a zapojení komunity. Též k finančnímu zabezpečení autorky na více než rok.

V současné době je již vybudován systém trub v úrovni ulice a decentralizovaný systém pro čistění odpadních vod. Tvoří jej septiky a up-flow filtry, které, po připojení na domácí toaletu, zachycují černý odpad k recyklaci. Systém je možné napojit na běžné čistírny odpadních vod, což může urychlit schválení projektu vládou a následnou další implementaci také jinde.

Konstrukční práce byly částečně provedeny místními, k tomuto účelu vyškolenými, členy komunity. Nyní je systém provozován a udržován nadšenými obyvatelkami kolonie, za podpory Centre for Urban and Regional Excellence (CURE), nevládní neziskové organizace, působící v Sawda Gherva od roku 2006, kdy byla kolonie založena.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

  • Autoři: Julia King
  • Země: Indie
  • Město: Sawda Ghevra
  • Datum projektu: 2011
  • Realizace: 2013

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři