Architektura / interiér

Inspirativní interiéry pro vzdělávání

Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy. Foto: Sto

Před autory návrhů vzdělávacích institucí, vyhovujících trendům 21. století, stojí náročný úkol. Moderní školy, školky či univerzity nejsou jen místem jednosměrného předávání informací, ale zejména prostředím, formujícím budoucnost svých uživatelů.

Sto , 3. 6. 2024 / Advertorial

Při výstavbě nebo rekonstrukci interiérů by jejich autoři měli maximálně zohledňovat blaho studentů a zaměstnanců, kteří v nich tráví většinu svého času. Cílem by tedy mělo být vytvořit prostředí podporující koncentraci, bez negativních vlivů na fyzické či duševní zdraví, a zároveň s rozumnými ekonomickými požadavky na výstavbu, provoz a údržbu. Jak ukazuje nový Průvodce plánováním budov pro školství, faktorů, které ovlivní finální podobu interiéru a skutečnost, zda budova vzdělávací instituce splní všechny výše zmíněné předpoklady, je mnoho. Inspirativní ukázky tuzemských i zahraničních realizací v novém Průvodci však dokazují, že díky materiálům a řešením Sto lze tyto nároky hravě zvládnout.

Bezemisní barvy ve třídách školy

Výborným příkladem, že požadavky na moderní školní interiéry lze plnit na vysoké úrovni i u nás, je nová základní škola Guliver, která změnila v roce 2021 průmyslový areál na okraji Banské Štiavnice na rozsáhlý školní komplex. Podle slov Richarda Murgaše z ateliéru RMAA, který novou podobu navrhl, šlo v konceptu hlavně o pokrytí všech potřeb hlavních uživatelů – žáků. Záměrem bylo vytvořit podnětné prostředí a nabídnout vybavení stavby a kvalitu prostředí na současné úrovni.

Foto: Základní škola Gulliver je ukázkovým příkladem dobře navržené vzdělávací instituce, která spojuje vysokou architektonickou hodnotu, zaměření na potřeby žáků a použití kvalitních stavebních materiálů.

„Svědčí o tom také výběr materiálů. Na stěnách tříd jsou například vysoce odolné interiérové barvy StoColor Puran Satin. Jsou odolné vůči agresivním dezinfekčním prostředkům a zvládnou tak zátěž, které jsou školní interiéry vystaveny. Povrchy tříd jsou díky nim hygienické, čisté, odolné a jednoduché na údržbu. Současně je to ekologicky přátelský produkt testovaný na produkci emisí, který bezproblémově vydrží i náročné zacházení a mechanické namáhání. Jejich předností pro investora byla i skutečnost, že je lze tónovat v plném barevném rozsahu,“ říká specialista společnosti Sto Slovensko PaedDr. Peter Klečka.

Otevřené prostory v Gesamtschule v Teltowě

V novém Průvodci plánováním budov pro školství se seznámíte také s novou integrovanou Grace Hopper Gesamtschule (jeden z typů německých středních škol) pro tvůrčí a digitální vzdělávání v německém Teltowě. Odborní projektanti se ve škole spolu s realizační firmou rozhodli použít místo linolea lité podlahy firmy Sto, které svými vlastnostmi podporují celkovou koncepci otevřených prostor pro kreativní výuku. Důvod jejich volby byl prostý: lité podlahy StoFloor Comfort Elastic nabídly autorům a řemeslníkům, ve srovnání s vinylem nebo dlažbou, mnoho výhod: vytvořily hladký bezešvý povrch s vysokou rovinatostí a pevností, který odpovídal charakteru školy, navíc se daly rychle instalovat, předností byla i jejich nízká hořlavost.

Foto: Použití litých podlah StoCretec na chodbách, ve třídách, na schodištích nebo v sanitárních prostorách přispívá k dlouhodobé udržitelnosti projektu a zvýšení efektivity provozu školy.

Podlahy v Teltowě mají matný povrch s třídami protiskluznosti R9 a R10. Díky dobré mechanické odolnosti jsou vhodné pro kolečka židlí, mají vysokou odolnost proti nárazům a otřesům a jsou odolné proti oděru a UV záření. Instalovaný systémový nátěr je také nízkoemisní a dobře tlumí zvuk při došlapu. Navíc nabízí vysoce kvalitní vzhled a díky široké škále barevných odstínů také možnosti dekorativního provedení. Ty byly v tomto projektu dobře využity, například k oddělení učeben od chodeb a schodišť volbou barevného odstínu. Atraktivní řešené jsou také servisní místnosti a chodby. Barevné akrylátové chipsy dodávají další akcenty a pevné skleněné kuličky Sto Ballotini v těsnícím nátěru zajišťují protiskluzový povrch.

Prostorová akustika univerzitní knihovny

Návrh architektů, kteří zvítězili v mezinárodní soutěži na přestavbu a rekonstrukci hlavní knihovny univerzity ve Štýrském Hradci, splnil požadavky kladené na knihovnu 21. století. Historická budova Karl-Franzen-Universität byla několikrát přestavěna a v jejich průběhu ztratila svou přehlednost a otevřenost. Budova tak již neodpovídala nárokům na moderní knihovnu kampusu. Ateliér Thomas Pucher svým návrhem dokázal stavbu nejen modernizovat a rozšířit, ale také daný prostor znovu strukturovat. Knihovna, která se nachází v srdci kampusu, má novou posluchárnu pro 430 studentů, k dispozici je také 650 čtenářských a pracovních míst pro studenty. Součástí jsou studovny, zkušebny a administrativní a skladové prostory.

Foto: Řešení akustického komfortu je důležité nejen v učebnách, ale také v prostorách určených pro pohyb osob. Snižuje se tím celková kvalita hluku a zároveň se zlepšuje atmosféra vzdělávací instituce.

Požadavky na dobu dozvuku, rozložení zvuku nebo srozumitelnost řeči se mění v závislosti na tom či onom způsobu využití místnosti. Akustika je současně ovlivněna různými faktory, včetně skladby podlah, stěn a stropů. Své vysoké kompetence v této oblasti potvrdila společnost Sto i při přestavbě univerzitní knihovny. Architekti kladli důraz při řešení akustiky ve čtenářských prostorách kromě tlumeného ticha také na design. Silným nástrojem se jim při návrhu stal závěsný akustický systém StoSilent Distance, který celoplošně absorbuje hluk a který jim dovolil realizovat beze spár a dilatací plochy až o velikosti do 200 m². Sortiment firmy Sto pro vzdělávací instituce doplnily lité podlahy.

Sto a moderní řešení budov pro školství

Zajímá vás, jak vytvořit prostředí stimulující koncentraci bez jakýchkoli negativních vlivů na fyzické či duševní zdraví a zároveň s rozumnými ekonomickými požadavky na výstavbu, provoz a údržbu budov pro vzdělávání? Další ukázky inspirativních řešení ze škol, školek, univerzit či knihoven z domácího i evropského prostředí naleznete v našem novém Průvodci plánováním budov pro školství, který si můžete zcela bezplatně stáhnout na našich stránkách.

  • autor: Sto *
  • publikováno: * 3. 6. 2024
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři