Architektura / rodinné domy

Japonská soukromá rezidence YMG

Rodinný dům v Jokohamě od ateliéru ARTechnic je klasickou ukázkou vytříbeného stylu japonské architektonické tvorby, který zůstává skromný a neokázalý, i přestože se v tomto případě jedná o prostory na japonské poměry nadstandartně velké.

Jaroslav Sládeček , 7. 2. 2013

Dům YMG v Jokohamě byl postaven roku 2003 podle návrhu ateliéru ARTechnic, sídlícího v Tokiu. Jeho vůdčí osobností je architekt Kotaro Ide, který studio založil roku 1994. Od té doby již ateliér zrealizoval mnoho luxusních rodinných domů, z nichž nejznámější je v současnosti dům Shell nedaleko Nagana, který se stal titulní ikonickou stavbou ArchiCADu 15.

Dům YMG, který je o 14 let starší než Shell, sice nepůsobí tolik futuristicky, přesto však i z něj stále čiší silná dávka modernosti. Jde o luxusní vilu, která byla vytvořena v duchu minimalismu, který je obzvlášť pro japonské architekty charakteristický, a ve kterém jsou opravdovými mistry. Převládá barva dřeva, kterou doplňuje bílá omítka a černě natřené prvky nosné ocelové konstrukce a krbu, který jako socha dotváří svébytný charakter interiéru.

V exteriéru i interiéru bylo použito velké množství dřevěných prvků (obklady fasád, vnitřní obklady stěn, podlahy, schodiště), které domu dodávají přívětivou tvář živého tvora a vytváří příjemné lidské prostředí. Tomu napomáhají i prosklené stěny a posuvné dveře, které vydělují ve 2.np téměř čtvrtinu podlažné plochy a vytvářejí zde terasu, jež umožnila otevřít toto podlaží a prosvětlit je. Vznikl tak celkově velice příjemný obytný prostor, který je sice částečně uzavřený, ale přitom vzdušný a světlý.

Klidové místnosti domu (ložnice, koupelna) jsou umístěny v přízemí, které je více komorní a skrýté před zraky kolemjdoucích. Napomáhá tomu jednak betonová stěna oplocení a částečně také převis balkonové desky, který funguje zároveň i jako slunolam.

Ateliér ARTechnic pevně věří ve schopnost architektury obohacovat každodenní život. Snaží se inovacemi a vytříbeným designem zlepšit kvalitu života a životního prostředí. Má bohaté zkušenosti s rezidenčními a kancelářskými stavbami a s vývojem nábytku a interiérového designu. Snaží se vyjít vstříc požadavkům klientů a vytvářet pro ně inovativní moderní řešení.

Klíčová slova:

Japonsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři