Architektura / industriální a technické stavby

Jeden dům, dva materiály. Trafostanice od německých Hild und K čeká na dostavbu

Utilitárním technickým stavbám malého měřítka nebývá obvykle věnována velká architektonická pozornost. Projekt trafostanice v mnichovské čtvrti Schwabing je tak v tomto ohledu výjimkou. Objekt navrhlo místní uznávané studio Hild und K Architekten jako betonovou pevnost, kterou rozehrály rastrem kontrastních měděných detailů. Zakončení stavby navíc naznačuje původně zamýšlenou nástavbu trafostanice – k ní však dosud nedošlo.

EARCH.CZ , 7. 2. 2019

Stavba od místního studia Hild und K Architekten nahradila původní objekt se stejným účelem v mnichovské čtvrti Swabing – díky technickému pokroku však dnes může zabírat podstatně méně prostoru při zachování stejného výkonu. Architekti dokončili budovu umístěnou v blokové struktuře širšího centra Mnichova v roce 2016, od srpna následujícího roku běží již v plném provozu.

 

 

Vzhledem k tomu, že se stanice nachází v těsné blízkosti centra zdejšího veřejného dění – schwabinského náměstí Elizabethplatz – bylo od počátku jasné, že k jejímu řešení bude zapotřebí přistupovat s větší pozorností, než bývá v případě utilitárních technických staveb zvykem. Město proto k projektu oslovilo oceňovaný ateliér Hild und K Architekten, který zpracoval návrh víceúčelového objektu – díky zmenšení velikosti původní trafostanice totiž zbylo dostatek místa pro nové byty a kanceláře. 

 

Foto: EARCH

 

Beton a měď – nic víc 

Architekti vsadili na materiály s industriálním charakterem, které se u podobných projektů běžně používají a nechali je vyznít v jejich přirozené podobě. Nosnou konstrukci proto tvoří železobeton, který bez povrchových úprav modeluje také fasády domu, další prvky a detaily, jako jsou vrata, římsy či mříže pak architekti nechali vyrobit z lesklého měděného plechu.

Právě tato materiálová strohost udává celkový výraz objektu a každému kolemjdoucímu na první pohled jasně naznačí, jaký je účel budovy. Zatímco beton představuje základní konstrukční materiál většiny moderních technických staveb, měď pak díky svým jedinečným vodivým vlastnostem přímo odkazuje na elektřinu. Zářivá měď navíc spolu s robustní betonovou konstrukcí představuje kontrastní dvojici, díky níž objekt získal nezaměnitelný výraz.

Při pozorném prohlížení mnichovské trafostanice však narazíme na několik „rušivých“ momentů. Stavbu zakončuje „cimbuří“ zvýrazněné měděným oplechováním, které zdánlivě postrádá své opodstatnění u podobně technické stavby. Tento detail odkazuje na původní záměr, který počítal se dvou až třípatrovou nástavbou nad trafostanicí a naznačuje tak, kde se měly nacházet okna zamýšlených kanceláří. Přestože byl plán nástavby nakonec pozdržen, naznačili ji architekti zakončením budovy.

Trafostanice obsahuje celkem 3 transformátory, které zajišťují rozvod elektřiny do všech domácností mnichovské čtvrti Schwabing. Jejich přítomnost a umístění v budově prozrazuje stejný počet velikých měděných vrat v průčelí stavby. Zda se trafostanice nakonec dočká původně zamýšlené nástavby, není jasné. Její okolí by však měly doplnit další administrativní a bytové budovy, na jejichž návrh Mnichov vypsal architektonickou soutěž.

Se zakladatelem studia Hild und K a žákem česko-švýcarského architekta Miroslava Šika Andreasem Hildem jsme přinesli rozhovor zde.

 

Foto: EARCH

 

 

Foto: EARCH

 

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 7. 2. 2019
  • zdroj: * Středisko mědi

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři