Architektura / občanské stavby

Kostel Kuokkala

Nápad postavit budovu, která by plnila svou funkci a byla kontinuální součástí církevní výstavby, vznikl na farnosti Jyväskylä a byl zformulován v rámci soutěže, jejímž cílem bylo "mít kostel, který vypadá jako kostel".

Lassila Hirvilammi Architects , 31. 7. 2012

Náš návrh "Kide" byl založen na kompaktní a sochařské stavbě, ve které by byly všechny požadované funkce obsaženy v jednom zřejmém tvaru. Vnější tvar kostela představuje architekturu dnešní doby, ale také odráží historické prvky, přefiltrované a nově interpretované. Dialog kontrastů mezi vnější a vnitřní architekturou má velkou úlohu a čerpá z pečlivě promyšleného výběru materiálů.

Střecha a zdi kostela byly pokryty tmavým španělským břidlicovým obkladem. Celek je doplněn dřevěnými a měděnými detaily okolo vstupních prostor, což dodává pocit tepla.

Vnější plochy, schody a stěny vstupního prostoru byly zhotoveny za použití finské žuly. Zvonice spolu se stěnami označuje cestu k hlavnímu vchodu.

Zařízení kostela je umístěno ve třech úrovních a kanceláře se otvírají přímo k tržišti, a tak jsou v dobrém dosahu od centra dění. V hlavním patře budovy jsou kostelní a farní sál spojeny do jedné velké sakrální místnosti. Sousedí s ní také zařízení pro děti a mládež. V galerii mezi kostelem a farním sálem jsou varhany a kanceláře.

Plášť a vyhřívaný interiér budovy byl optimalizován umístěním funkčních prostor v patře a integrací technického zařízení do půdního prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Konstrukční řešení a volby materiálu (získaného lokálně) byly provedeny s vědomím potřeby trvanlivosti 100 - 200 let.

Také energetická úspora byla brána na zřetel a speciální pozornost byla věnována izolační schopnosti oken, fasády a střechy.

Kostel je postaven především ze dřeva, strop je kombinací lepených dřevěných trámů a žebroví, které slučují přízemní prostory do jednoho celku. Interiér připomíná dřevěné kostely postavené řemeslníky a zároveň i bohatost gotické katedrály.

Hlavním materiálem je pečlivě vybraný smrk ze středního Finska, řezaný radiálně a lehce bělený pomocí vosku. Smrk je používán v celé budově od nosných konstrukcí až po zařízení interiéru. Nábytek z tvrdého a pružného dřeva z Evropy byl navržen jako součást celého objektu. Oltář je vyroben z lípy, dřeva tradičně používaného pro vyřezávání ikon v dřevěných kostelech stavěných řemeslníky.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři